Chopin online

Autor: 
Redakcja (materiały promocyjne)

Z miłości do Chopina powstają czasem projekty, które łączą pozornie tylko odległe światy. Kiedy przyjrzymy się dokładniej, okazuje się, że łączy je więcej niż myśleliśmy. Chór Polskiego Radia zaprasza na premierowy koncert „Urodziny Chopina”, który transmitowany będzie online 9 czerwca o godz. 19.30.

Tym razem po twórczość najsłynniejszego polskiego kompozytora sięgnęli muzycy jazzowi i klasyczni – utwory Chopina usłyszymy we wspólnym wykonaniu Chóru Polskiego Radia, wokalistki Doroty Miśkiewicz i tria w składzie Paweł Tomaszewski – fortepian, aranżacje, Robert Kubiszyn – bas i Paweł Dobrowolski – perkusja. Całością pokieruje Maria Piotrowska-Bogalecka.

Chopin niemal od zawsze inspiruje jazzmanów, którzy mimo zmieniających się stylów i mód, nieustannie sięgają po muzykę genialnego kompozytora. Wystarczy wspomnieć nazwiska takich artystów jak Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Marcin Masecki, Kuba Stankiewicz, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Makoto Ozone, Anna Maria Jopek, Adam Makowicz czy Leszek Możdżer. Skąd ta miłość do Chopina? To przede wszystkim jego wyprzedzająca epokę harmonia, która przyciąga artystów jazzowych jak magnes. A słuchając muzyki Chopina, który sam zresztą był świetnym improwizatorem, można czasami odnieść wrażenie, że to wręcz zapisana improwizacja, jak choćby Berceuse Des-dur op. 57 czy zapowiadających impresjonizm Impromptus. Jest jeszcze jedna sprawa, podobnie jak jazzmanów, Chopina inspirowała muzyka ludowa z jej skalami, melodyką i nieoczywistym poczuciem rytmu. To wszystko powoduje, że z Chopina można czerpać w nieskończoność.

Prawdziwą kopalnią harmonicznych inspiracji są Chopinowskie mazurki i preludia. To właśnie te utwory usłyszymy w nietypowych aranżacjach na chór, zespół jazzowy i głos, autorstwa Pawła Tomaszewskiego. W mazurkach, które Chopin komponował przez całe życie, a które były polem największych eksperymentów kompozytora, istotny jest z jednej strony autentyzm różnych cech muzyki ludowej, z drugiej zaś wprowadzanie technik typowo artystycznych. Z kolei 24 Preludia z op. 28, które powstały podczas pobytu Chopina na Majorce, choć ujęte w zintegrowany cykl, same w sobie są mistrzowskimi i niezwykle „osobnymi” miniaturami.

Dopełnieniem programu będzie kompozycja Macieja Małeckiego Walc scherzo. Przeznaczony na chór mieszany utwór powstał w 2010 roku z okazji dwusetlecia urodzin Fryderyka Chopina, o czym świadczy tytuł odwołujący się do dwóch kolejnych Chopinowskich gatunków, które w repertuarze ma każdy szanujący się pianista. Warto przy tej okazji dodać, że również fortepian jest bliski Małeckiemu, który sam jest pianistą – dyplom z wyróżnieniem ukończył w warszawskiej uczelni w 1965 roku w klasie prof. Natalii Hornowskiej. I choć muzyka kompozytora silnie osadzona jest w wielkiej tradycji XX-wiecznej, to nie brak w niej odwołań do romantyzmu, o czym świadczy choćby Walc scherzo.

Koncert „Urodziny Chopina” transmitowany będzie online / LIVE w kanale YouTube Chóru Polskiego Radia 9 czerwca o godz. 19.30.

Wykonawcy:
Dorota Miśkiewicz – śpiew
Chór Polskiego Radia
Paweł Tomaszewski – fortepian / aranżacje, Robert Kubiszyn – bas, Paweł Dobrowolski – perkusja
Maria Piotrowska-Bogalecka – dyrygent

Koncert Navigatio. Amor Urodziny Chopina z cyklu „Chór Polskiego Radia dedykacje muzyczne” dofinansowano ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

 

Tagi: