Cherry – Sakura - Aki Takase i David Murray razem po latach w studyjnym nagraniu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Od czasu pierwszego płytowego spotkania tych dwojga wybitnych artystów minęło blisko ćwierć wieku. Wówczas kiedy na sklepowe półki trafiała płyta Blue Monk świat jazzu w szczególny sposób dostrzegł jak owocna w obrębie jazzowej estetyki może być kolaboracja muzyków z USA i Europy.

Za klawiaturą fortepianu zasiadł wówczas Aki Takase z saksofonami i klarnetem basowym stanął wielki David Murray, który już wówczas wyraźnie skierował swoją uwagę w stronę nie jak to było wcześniej awangardy, ale wielkiej jazzowej tradycji.
Pretekstem tego spotkania była muzyka Theloniousa Monka, a przez lata duet Takase-Murray stworzył nie tylko własne spojrzenie na święta tradycję, ale dopracował osobisty jeżyk opowiadania o niej.
Na kolejne studyjne spotkanie obydwojga muzyków trzeba było trochę poczekać, bo aż 23 lata, ale 17 lutego szwajcarska firma Intakt Records ogłosiła premierę płyty Cherry-Sakura
Na swoim najnowszy, albumie i Takase, i Murray nie sięgają już do Monka jako głównego kompozytora. Tym razem grają utwory własne z jednym tylko monkowkim cytate Let’s Cool Now i wprost odwołują się do języka, który jako duet wypracowali przez minione lata.

Tagi: