Charnett Moffett’s Nettwork Quartet, Tom Harrell Quartet, Weezdob Collective i Adam Jarzmik Quintet & Mike Moreno na 54. Jazzie nad Odrą

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

29 kwietnia w ramach trwającej 54. edycji festiwalu Jazz nad Odrą, w sali teatralnej wrocławskiego centrum kultury Impart wystąpi Charnett Moffett’s Nettwork Quartet, po którym usłyszymy Tom Harrell Quartet. Tego samego wieczoru w sali kameralnej odbędzie się koncert Weezdob Collective - laureta Grand Prix na Indywidualność Jazzową 2018, po którym zagra Adam Jarzmik Quintet, którego gościem specjalnym będzie Mike Moreno.

Wszechstronny nowojorski basista działający na styku różnych jazzowych stylistyk, od mainstreamu, przez funk, fusion, po free jazz. Choć jest rozpoznawalnym muzykiem od lat osiemdziesiątych to lista gwiazd z jakimi współpracował brzmi jak skrócona lekcja historii jazzu Art Blakey, McCoy Tyner, Tony Williams, Ornette Coleman, Kenny Garrett, bracia Marsalisowie, Herbie Hancock… to tylko część z nazwisk widniejących w biografii Moffetta. Amerykański instrumentalista, jak sam podkreśla, czerpie radość z gry i stara się ją przekazać publiczności, jest natomiast wrogiem podziałów w sztuce. Słynie z doskonałego warsztatu wykonawczego, korzystania z szerokiego instrumentarium (basowa gitara piccolo, fretless, kontrabas, pięciostrunowa gitara basowa) i innowacyjnych technik gry. Debiut fonograficzny muzyka wydany został pod szyldem słynnej Blue Note Records, w kolejnych latach nagrywał dla różnych wytwórni, a dziesięć lat temu związał się z Motéma Music.

W zeszłym roku, w tej właśnie oficynie, ukazał się najnowszy album nowojorczyka, zatytułowany „Music From Our Soul”, na który zaprosił artystów, z jakimi współpracował na różnych etapach kariery (m.in. Stanley Jordan, Phaorah Sanders, czy Jeff „Tain” Watts). Ciepło przyjęty przez fanów i dziennikarzy krążek jest zróżnicowaną propozycją o mocno mieszanym składzie zależnie od utworu. Na potrzeby tras koncertowych Moffettowi udało się złożyć doskonały working band i dzięki temu na wrocławskim festiwalu zaprezentuje właśnie repertuar z ostatniej płyty.

Tom Harrell należy do najwybitniejszych trębaczy naszych czasów. Artysta łączy z jednej strony potężne doświadczenie i szacunek do tradycji, a z drugiej nieustanny rozwój muzycznego dialektu, często wyznaczając nowe ścieżki zarówno w roli instrumentalisty jak i kompozytora. Wielokrotnie uznawany był za najlepszego trębacza roku w ankietach magazynów „DownBeat” i „JazzTimes”, a także kilkukrotnie nominowany do nagrody Grammy. Harrell nagrywał między innymi z takimi jazzowymi ikonami jak Bill Evans, Horace Silver, Dizzy Gillespie, czy Lee Konitz. Jako lider, od czterdziestu lat, rejestruje albumy czerpiące z wielu gatunków, o bardzo zróżnicowanych składach. Przez całą karierę przyzwyczaił słuchaczy do wyrafinowanego tonu swojej trąbki i poetyckiego brzmienia fluglelhorna. Talent kompozytorski powoduje, że jego utwory słyszymy na płytach takich jazzowych gwiazd jak Ron Carter, Kenny Barron, Art Farmer, czy Chris Potter. Harrell aranżował dla najsłynniejszych orkiestr jazzowych (Metropole Orchestra, Danish Radio Big Band), jak i dla popularnych instrumentalistów mniej związanych z jazzem (m.in. Carlos Santana).

Bez wątpienia amerykański muzyk jest obecnie jednym z najbardziej twórczych artystów; trębacz, lider, kompozytor, czy aranżer, symfonia, balet, orkiestra smyczkowa czy jazzowe trio – dorobek Toma Harrella jest inspirujący na wielu płaszczyznach. W ramach 54. Jazzu nad Odrą, artysta zaprezentuje swój najnowszy repertuar z albumu „Moving Picture”. To płyta wyjątkowa, między innymi dlatego, że jest pierwszym – w fonograficznym dossier instrumentalisty – nagraniem studyjnym kwartetu, w którym Harrell jako jedyny gra na instrumencie dętym i w ten sposób niepodzielnie pełni funkcję lidera. Możliwości muzyczne tego zespołu zdają się być nieograniczone, co zwiastuje prawdziwą muzyczną ucztę.

Zdobywcy zeszłorocznego Grand Prix Festiwalu Jazzu nad Odrą, młoda formacja wywodząca się z Akademii Muzycznej w Katowicach. Jej lider – Adam Jarzmik – jest absolwentem klasy fortepianu oraz studentem kompozycji i aranżacji na katowickiej uczelni. Kwintet nazywa zespołem swoich marzeń, choć formacja powstała z przypadku, w czasie gdy pianista potrzebował zespołu akompaniującego do wykonania utworów jego autorstwa w ramach II Międzynarodowego Konkursu na Kompozycje Jazzową w Katowicach. Jarzmik otrzymał wówczas nagrodę publiczności, a muzycy postanowili, że na tym istnienie kwintetu się nie skończy. Jak piszą sami członkowie zespołu: lubią rywalizować w konkursach – dzięki dotychczasowym działaniom formacja zebrała pokaźną kolekcję nagród i dyplomów.

Wiosną zeszłego roku światło dzienne ujrzał ich pierwszy album zatytułowany „Euphoria”. Płyta wydana w prężnie rozwijającej się krakowskiej oficynie AudioCave otrzymała wiele pochlebnych recenzji od polskich krytyków muzycznych. Mimo fonograficznego debiutu, zaledwie kilka miesięcy później wytłoczony został drugi krążek z nowym repertuarem („Live at Radio Katowice”) – wydanie było częścią nagrody zdobytej w konkursie organizowanym w ramach Bielskiej Zadymki Jazzowej. Inne cenne nagrody Adam Jarzmik Quintet zebrali m.in. przy okazji Sibiu Jazz Festival, Zilina International Jazz Contess, czy Blue Note Competition. Zespół wystąpi z gościnnym udziałem Mike’a Moreno, amerykańskiego gitarzysty, który był jedną z inspiracji lidera kwintetu w czasie pracy nad debiutanckim albumem.

CO? – 54. Jazz nad Odrą: Charnett Moffett’s Nettwork Quartet / Tom Harrell Quartet / Weezdob Collective / Adam Jarzmik Quintet & Mike Moreno
KTO? – Charnett Moffett’s Nettwork Quartet: Charnett Moffett, Mark Whitfield Jr., Scott Tixier, Brian Jackson, Irwin Hall / Tom Harrell Quartet: Tom Harrell, Danny Grissett, Ugonna Okegwo, Adam Cruz / Weezdob Collective: Kacper Smoliński, Kuba Marciniak, Piotr Scholz, Damian Kostka, Adam Zagórski / Adam Jarzmik Quintet & Mike Moreno: Adam Jarzmik, Paweł Palcowski, Jakub Łępa, Maciej Kitajewski, Piotr Budniak, Mike Moreno
GDZIE? – Centrum Sztuki Impart, Wrocław
KIEDY? – 30/04/2018, 19:00 / 22:00
BILETY? – Charnett Moffett’s Nettwork Quartet / Tom Harrell Quartet : 250 PLN / 130 PLN / 110 PLN / 90 PLN / Adam Jarzmik Quintet & Mike Moreno: 20 PLN / Weezdob Collective: wstęp wolny

Tagi: