Charlotte Hug z duecie z Lucasem Niggli i z orkiestrą – na sklepowe półki trafiają „Fulguratio” i „SON ICON MUSIC”

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Szwajcarska altowiolistka, kompozytorka, performerka Charlotte Hug po raz pierwszy zawitała do Polski w 2016 roku kiedy to była jedną z gwiazd festiwalu Ad Libitum – First Was The Voice, first was the drum. Wystąpiła wówczas w duecie z innym krajanem, wybitnym perkusją Lucasem Niggli, którego polscy miłośnicy improwizacji z pewnością pamiętają z koncertów nie tylko w krakowskich rezydencji Barry’ego Guya, ale także z występu w studiu radiowym Witolda Lutosławskiego oraz nagranej wtedy płycie Barry Guy Blue Shroud Band (Intakt 2016).

Obydwoje artystów, choć znali się doskonale i mieli okazje nie raz razem występować w różnych zespołach, to jako duet stanęli na scenie po raz pierwszy. Publiczność festiwalowa zgodnym chórem uznała koncert Charlotte Hug i Lucasa Niggli jako jedno z największych wydarzeń ówczesnej edycji Ad Libitum.

Dzisiaj kompletny zapis tego zjawiskowego koncertu ukazuje się na płycie „Fulguratio” nakładem Fundacji Słuchaj, a duet nieomal na naszych oczach stał się working bandem odwiedzającym europejskie sceny koncertowe.

Dla miłośników improwizatorskiego talentu Charlotte Hug fundacja ma jeszcze jedną niespodziankę. W tym samym czasie co Fulguratio, trafia na sklepowe półki płyta „SON ICON MUSIC” zawierająca próbkę jej kompozytorskich umiejętności. Album wypinają dwie obszerne kompozycje „Nachtplasmen” napisana na orkiestrę, wykonana i nagrana podczas Lucerne Festival 2011 przez Lucerne Festival Academy, oraz „Inn. Camino”, będąca dziełem przeznaczonym na dziewięcioosobowy chór. „Inn Camino” wykonane został przez Via-nova Choir z Monachium i miało swoją premierę podczas  Klangspuren Schwaz - Festival for New Music 2013.

Tagi: