Charlie Haden 1937-2014

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Krzysztof Machowina

„Z najgłębszym smutkiem, że Charlie Haden, urodzony 6 sierpnia 1937 roku w Shanandoah w stanie Iowa, zmarł po długiej chorobie o godzinie 10:11 czasu pacyficznego w Los Angeles. Ruth Cameron - jego żona i dzieci: Josh Haden, Tanya Haden, Rachel Haden i Petra Haden byli przy nim.” - wiadomość takiej treści przesłało wczoraj wydawnictwo ECM. Charles Edward Haden miał 76 lat. Przyczyną śmierci kontrabasisty były powikłania chorobie Heinego-Medina.

Kariera Charliego Hadena zaczęła się w radiu, gdzie jako raczkujący bobas pojawiał się w audycji swojego ojca. Słuchacze znali go jako „Kowboja Charliego”. Po latach on sam zaprosił do studia - tym razem nagraniowego - swoją rodzinę, gdzie wraz z synem Joshem i trojaczkami Tenyą, Rachel i Petrą  i grupą przyjaciół stworzyli album „Rambling Boy”.

 

Na scenie Haden zaczynał karierę jako dzieciecy wokalista country i basista. Występował m.in. w programie telwizyjnym “Ozark Jubilee”. Jako 15-latek został zakażony wirusem polio. Choroba Heinego-Meidna zaatakowała nerwy jego twarzy i gardła do tego stopnia, że przez pewien czas nie był w stanie mówić.

Jego miłość do muzyki country otworzyła się na jazz gdy w 1951 roku zobaczył na scenie filharmonii w Omaha Charliego Parkera. Wkrótce Haden przeniósł się do Los Angeles, gdzie nawiązał współpracę z Paulem Blayem, Artem Pepperem i Hamptonem Hawsem. Wkrótce potem rozpoczęła się jego muzyczna przyjaźń z Ornettem Colemanem, która trwała do końca, a zaowocowała płytami, które zmieniły jazz na zawsze: „The Shape of Jazz To Come” (1959), „This Is Our Music” (1960) czy „Free Jazz” (1961).

Jak powiedział kiedyś Haden:
“Piękno tej muzyki czerpane jest z ziemi tego kraju. Od starej muzyki wsi, przez gospel, blusa i jazz.”

Charlie Haden w swojej karierze współpracował m.in. z Keithem Jarrettem (przed miesiącem ukazała się ich ostatnia wspólna płyta „Last Dance”), Hankiem Jonesem, Michaelem Breckerem, Janem Garbarkiem i Egberto Gismotnim, Donem Cherry i Johnem Coltranem i wieloma, wieloma innymi.

Sam prowadził słynny Quartet West i politycznie zaangażowaną Liberation Music Orchestra.
W 2012 roku został uhonorowany tytułe NEA Jazz Master a rok później nagrodą Grammy za całokształt twórczości. Już wtedy jednak nie był w stanie sam odebrać wyróżnienia z powodu złego stanu zdrowia.

Dusza, która zmieniła kontrabas na zawsze - napisał po śmierci Charliego Hadena Jason Moran.

 

Tagi: