Charles Lloyd New Quartet - Passin' Thru nowa płyta na dziesiąte urodziny New Quartet

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Na sklepowe póki trafił najnowszy album Charlesa Lloyda zatytułowany Passin’ Thru będący rejestracją koncertową i wydany przez Blue Note z okazji 10-lecia działalności New Quartet – znakomitego zespołu, w skład którego obok lidera wchodzą: pianista Jason Moran, basista Reuben Rogers oraz perkusista Eric Harland. Na krążku znalazło się siedem kompozycji Lloyda, wśród nich swingujący, radosny utwór tytułowy (po raz pierwszy nagrany w 1963 roku, kiedy Lloyd był członkiem Chico Hamilton Quintet).

Lloyd uformował swój pierwszy kwartet w 1965 roku. W jego składzie znalazły się przyszłe gwiazdy jazzu: pianista Keith Jarrett, basista Cecil McBee i perkusista Jack DeJohnette. Na przestrzeni lat, saksofonista często wracał do tego formatu, ale to właśnie powstały przed dziesięciu laty New Quartet cieszy się największą sympatią muzyka. Lloyd nazywa ten zespół “niezrównanym” i dodaje: “Żyjemy na małej planecie i wszyscy zmierzamy ku wieczności. Od czasu do czasu, nasze drogi przecinają się z naprawdę istotnych powodów. Ten kwartet z Jasonem, Reubenem i Ericem powstał w kwietniu 2007 roku. Od początku wiedziałem, że ma w sobie coś magicznego.”

Latem 2016, Lloyd zabrał New Quartet na pierwsze od kilku lat tournee. Album Passin’ Thru rozpoczyna się pierwszym utworem zagranym podczas tej trasy - “Dream Weaver”, który został zarejestrowany 30 czerwca podczas Montreux Jazz Festival. Pozostałe utwory zostały nagrane podczas wspaniałego koncertu, który zespół dał 29 lipca na The Lensic w Santa Fe. Lloyd zadedykował ten występ, podobnie jak cały album, pamięci swojej zmarłej przyjaciółki – Judith McBean (“Shiva Dreams”, który zamyka album to “modlitwa i medytacja w jej intencji.”)

Lloyd podziwia członków swojego kwartetu mówiąc, że każdy z nich bardzo rozwinął się na przestrzeni ostatnich lat, obierając nowe, nieznane dotąd kierunki. Artysta podkreśla jednak, że więź między nimi jeszcze się zacieśniła. „Lata wspólnych doświadczeń, na scenie i poza nią bardzo wzbogacają nasza muzykę. 10 lat to bardzo dużo, choć to tylko nanosekunda w skali wszechświata.”

'Passin' Thru' jest dostępny na dwóch nośnikach: CD i Vinyl 2LP

Tagi: