Charles Gayle Trio w Pardon, To Tu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Charles Gayle - urodzony w Buffalo / New York, mieszkający w Downtown Manhattan, saksofonista, czasem pianista, przez ponad 15 lat bezdomny – grający na nowojorskich ulicach; grywał z takimi legendami jak Cecil Taylor, Rashied Ali, Henry Grimes, William Parker, Peter Kowald, Henry Rollins. 17-go maja wystąpi w Pardon, To Tu razem z Klausem Kugelem i Ksawerym Wójcińskim.

Charles Gayle uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli jazzu awangardowego, amerykański saksofonista Charles Gayle większą część swojej kariery spędził występując w nowojorskich parkach i na rogach ulic.  "Mogłem przejść od Times Square aż do Wall Street, nie przestając grać" - opowiadał w wywiadach. "Oczywiście, musiałem za coś jeść a nie jestem typem człowieka, który będzie żebrał. Czasami grałem, a ludzie wrzucali pieniądze do mojego kubka z kawą, który stał obok. Takie rzeczy nie przydarzą ci się na scenie! To wspaniałe" - mówił.

W 1988 r. nagrał trzy albumy w ciągu jednego tygodnia, gdy klub "Knitting Factory" zaoferował mu serię występów, rejestrowanych przez szwedzką wytwórnię Silkheart. Stał się free-jazzową sensacją. Wrócił także do nauczania; wykłada w Bennington College.

Jego muzyka jest głęboko inspirowana duchowością, Gayle silnie akcentuje rolę religii w swoim życiu: część jego płyt jest wprost dedykowana Bogu. W 1991 r. ukazał się najbardziej znany album Gayle'a, "Touchin' on Trane", nagrana w trio z Alim i Parkerem, zainspirowana twórczością saksofonisty Johna Coltrane'a.

Podczas swoich koncertów, poza graniem na saksofonie i fortepianie, Gayle często zwraca się do publiczności, wygłaszając uwagi na temat religii i polityki. Często występuje w przebraniu, jako mim "Streets the Clown". "To dla mnie wyzwalające. Nie czuję się dobrze, będąc w centrum uwagi. To wyzwolenie dla Charlesa - choć to ja jestem na scenie, to jednak jako inna osoba" - tłumaczył saksofonista.

Ksawery Wójciński (ur. 1983) jest jednym z przedstawicieli "młodego pokolenia" w polskim jazzie. Jest znany z występów w grupie Hera a także z współpracy z takimi muzykami jak m.in. Hamid Drake, Ken Vandermark, Marco Eneidi, Uri Cane, Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński czy Gaba Kulka. W roku 2014 wydał pierwszą solową płytę „The Soul”.

Klaus Kugel należy do najbardziej cenionych i doświadczonych europejskich perkusistów. Ten 54-letni perkusista współpracował jak dotąd z cała plejadą artystów jazzowych, jak choćby Tomasz Stańko, Vyacheslav Ganelin, Peter Evans, Charlie Mariano, Sabir Mateen, Michel Pilz, Perry Robinson, Theo Jörgensmann, Roy Campbell, Kenny Wheeler, William Parker, Bobo Stenson, Jemeel Moondoc, Burton Green, Wacław Zimpel czy Bobby Few. Od 1989 współpracuje na stałe z litewskim saksofonistą Petrasem Vysniauskasem tworząc rozliczne projekty.

CO? – Charles Gayle Trio
KTO? – Charles Gayle, Klaus Kugel, Ksawery Wójciński
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 17/05/2015, 20:30
BILETY? – 30 zł

Tagi: