The Buck Clayton Legacy Band czyli koncert jazzu tradycyjnego na zakończenie 15. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białe

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

19 listopada, na zakończenie 15. Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej, odbędzie się koncert jazzu tradycyjnego, w ramach którego wystąpi The Buck Clayton Legacy Band.

Doskonały amerykański trębacz Buck Clayton był czołowym muzykiem sceny jazzowej swingowej ery. Swoją renomę zyskał m.in. dzięki porywającym, całonocnym jam sessions w bluesowych klubach Kansas City w latach 30. zeszłego wieku. Tuż przed śmiercią, która miała miejsce w 1991 roku, Clayton przekazał pudełko, a w nim zbiór swoich kompozycji, brytyjskiemu wydawcy i dziennikarzowi Alynowi Shiptonowi. Shipton to ważna postać w jazzowym dziennikarstwie, przez wiele lat pisał o jazzie dla The Times, stale współpracuje z BBC Radio. Osobistą znajomość z trębaczem nawiązał przy okazji pisania jego biografii. Tak pojawił się pomysł, którego realizacja przesunęła się trochę w czasie, by stworzyć zespół dedykowany muzyce Bucka Claytona.

The Buck Clayton Legacy Band regularnie koncertuje na najważniejszych jazzowych festiwalach, takich jak: Breda, Oberhaching, Upton-On-Severn, London Jazz Festival, Swansea and the Bristol Jazz Festival czy Sage Gateshead. Z nagrania koncertu, który miał miejsce właśnie na festiwalu Gateshead, powstał album zatytułowany Claytonia. Wydawnictwo zostało świetnie przejęte w czterogwiazdkowej recenzji dziennika The Guardian. Uznano, że to nagranie do perfekcji chwyta barwny ton (kompozycji Claytona).

CO? – 15. Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej: The Buck Clayton Legacy Band
KTO? – Menno Daams, Ian Smith, Michael McQuaid, Robert Fowler, Rory Ingham, Colin Goode, Alyn Shipton, Bobby Worth
GDZIE? – Bielskie Centrum Kultury, Bielsko-Biała
KIEDY? – 19/11/2017, 18:00
BILETY? – 40 pln

 

Tagi: