The Book of Secrets - nowy album Krzysztofa Herdzina w październiku

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Singiel "Birth" zapowiada nowy album Krzysztofa Herdzina "The Book of Secrets", którego premiera odbędzie się 25 października. Jest to jego pierwszy album w serii „Polish Jazz”, numer 20 w autorskiej dyskografii, ukazujący się w przededniu 50. urodzin artysty. Zatem jest to płyta bardzo osobista i ważna w dorobku pianisty.

„Skomponowałem 7 utworów ułożonych w koncepcyjną opowieść w formie Księgi, opowiadającej o najważniejszych dla mnie tematach, będących tajemnicami dla każdego wrażliwca zadającego sobie pytania o sens życia, o to, kim jesteśmy i po co żyjemy. Człowiek, Narodziny, Wszechświat, Duch, Wiara, Miłość, Czas – to tytuły tych muzycznych rozdziałów, w których zawarłem swoje refleksje, uczucia i autobiograficzne wątki” – tak o swoim nowym dziele pisze Krzysztof Herdzin. A jak przebiegały nagrania można obejrzeć na filmie typu live sesja ze studia.

Gościem specjalnym na tym albumie jest Rick Margitza. Jego dorobek obejmuje m.in. udział w nagraniu kilku płyt Milesa Davisa z ostatniego okresu życia wielkiego lidera. Rozpiętość zainteresowań i talentów muzycznych saksofonisty z pewnością zbliżyła go do Krzysztofa Herdzina. Korespondujące ze sobą partie fortepianu i saksofonu tenorowego stanowią istotną wartość płyty.

Język muzyczny, jakim się posługuje Krzysztof Herdzin, wywodzi się z kilku tradycji, w tym romantycznej, impresjonistycznej i neoklasycznej a także z istotnych nurtów współczesnego jazzu, mających swoje źródła  m.in. w działalności progresywnych twórców nowojorskich a także europejskich, związanych z estetyką wydawnictwa płytowego ECM. Dzieło „The Book of Secrets” rozpisane jest na rzadko spotykany skład, bo obok tria z fortepianem i saksofonu tenorowego mamy tu pięć klarnetów. „Głęboko wierzę, że każdy wrażliwy meloman usłyszy w moich kompozycjach, tak cudownie odegranych przez wybitnych, muzycznych przyjaciół, prawdę, dobrą energię i dobry przekaz, skłaniający do chwili kontemplacji”.

Wydaniem albumu "The Book of Secrets" Krzysztofa Herdzina w serii Polish Jazz Polskie Nagrania kontynuują tradycję publikacji najwybitniejszych przedstawicieli współczesnego jazzu i idei przedstawiania aktualnego obrazu muzyki jazzowej.

Tagi: