Bliża się zimowa edycja Festiwalu Jazz Jantar

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Ubiegłoroczna formuła Festiwalu Jazz Jantar z podziałem na cztery odsłony – lutową, marcową, majową i listopadową pozwoliła na szerszą prezentację najciekawszych – w subiektywnej opinii organizatorów – zjawisk i artystów. Podobnie będzie i w tym roku. Lutowe Babskie Granie już za nami. Teraz czeka nas polski odcinek Festiwalu Jazz Jantar. W tym roku będzie szczególny, bo dedykowany gdańskim muzykom, w tym Mikołajowi Trzasce, świętującemu 50-te urodziny.

Mikołaj Trzaska na stałe wrósł nie tylko w scenę muzyczną trójmiasta, ale także w światową muzyczną scenę free-improv. W Sali Suwnicowej Klubu Żak w sobotni wieczór (19 marca) muzyk na scenie spotka się ze swoimi muzycznymi przyjaciółmi, z którymi zna się dobrze, a jednocześnie jest w stanie wytworzyć nowy i interesujący język muzyczny. 

Wibrafonista Dominik Bukowski i kontrabasista Piotr Lemańczyk na scenie jazzowej zaistnieli w końcówce lat 90-tych. W naturalny sposób stale ze sobą współpracują, występują i nagrywają wspólnie płyty, ale w Żaku  pokażą swoje autorskie projekty, specjalnie przygotowane na Festiwal.

Dominik Bukowski na co dzień kojarzony z jazzem, nie zamyka się jedynie w tej estetyce. Otwarty na nowe konteksty dla swojej muzyki i inspiracje z całego świata, płynnie porusza się pomiędzy idiomem jazzowym, muzyką eksperymentalną, a nawet muzyką świata. Do swojego najnowszego projektu zaprosił nowojorskiego trębacza Amira ElSaffara.

Z kolei Piotr Lemańczyk Quart-er R to efekt spotkań i współpracy z twórcami z całego świata. W tym roku na scenie towarzyszyć mu będą Dave Kikoski, Gary Novak, Grzegorz Nagórski oraz Walter Smith III - wschodząca gwiazda amerykańskiej sceny jazzowej.

Marcową osłonę Festiwalu Jazz Jantar otworzą koncerty przedstawicieli najmłodszego pokolenia polskiej – szeroko pojętej – sceny jazzowej: Pokusa  i Vehemence Quartet. 

Zimową edycję Festiwalu Jazz Jantar zamknie koncert tria JACHNA/TARWID/KARCH. Niesamowita precyzja – oto co przede wszystkim przychodzi na myśl podczas słuchania płyty "Sundial". 

Jest już tradycją, że wśród zimowych koncertów Festiwalu Jazz Jantar pojawia się jakaś zagraniczna premiera. Płyta Ralpha Alessiego „Quiver” do sprzedaży trafiła pod koniec lutego, a jej polska premiera odbędzie się właśnie na Festiwalu Jazz Jantar 18 marca.

FESTIWAL JAZZ JANTAR 2016 / ZIMA

PROGRAM:

17.03.2016 / G.20.00 / młoda scena jazzowa

POKUSA / Zero / premiera
Tymon Bryndal - bass / Natan Kryszk – baritone sax / Teo Olter - drums
VEHEMENCE QUARTET
Wojciech Lichtański – alto saxophone / Mateusz Śliwa – tenor saxophnone / Alan Wykpisz – double bass / Szymon Madej – drums
Zdobywcy Grand Prix Otwartego Konkursu na Indywidualność Jazzową na 51. festiwalu Jazz Nad Odrą


18.03.2016 / G.20.00

DOMINIK BUKOWSKI GROUP FEAT. AMIR ELSAFFAR / trójmiejska scena jazzowa / premiera
Dominik Bukowski – vibraphone / Amir ElSaffar – trumpet, santur / Adam Żuchowski – double bass / Patryk Dobosz – drums
RALPH ALESSI / Quiver / premiera
Ralph Alessi – trumpet / Gary Versace – piano / Drew Gress – bass / Nasheet Waits - drums


19.03.2016 / G.20.00 / Trzaska 50

RIVERLOAM TRIO FEAT. JOHANNES BAUER 
Mikołaj Trzaska – saxophones  / Johannes Bauer – trombone  /  Olie Brice – double bass  /  Mark Sanders – drums
TRZASKA / HARNIK / BRANDLMAYR
Mikołaj Trzaska - saxophones  /  Elisabeth Harnik – piano  /  Martin Brandlmayr – drums, electronics
TRZASKA & ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO / Prapremiera muzyki z filmu „Wołyń”


20.03.2016 / G.20.00

PIOTR LEMAŃCZYK QUART-ER / trójmiejska scena jazzowa / premiera
Piotr Lemańczyk – double bass / Walter Smith III – saxophone / Dave Kikoski – piano / Gary Novak – drums / Grzegorz Nagórski - trombone
JACHNA / TARWID / KARCH / Sundial II
Wojciech Jachna – trumpet / Grzegorz Tarwid – piano / Albert Karch - drums

 

Tagi: