Bielska Jesień po raz 10ty! Znamy już program festiwalu!

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Krzysztof Machowina

Jan Garbarek i Trilok Gurtu, Joshua Reman i James Farm, Billy Hart Quartet a także - te trzy koncerty powinny przekonać wielu do tego, że między 15 a 18 listopada warto być w Bielsku Białej - a to dopiero początek! Nie zabraknie atrakcji dla radykalnych ECMistów: ze swoim kwartetem, złożonym z najwybitniejszych kameralistów-improwizatorów (Francois Couturier - fortepian; Anja Lechner - wiolonczela, Michele Rabia - perkusjonalia) wystąpi wokalistka Maria Pia De Vito. Tradycyjnie czeka nas również gratka Stańkologiczna: Tomasz Stańko - muzyczny gospodarz Bielskiej Jesieni - wystąpi w kwartecie z gitarzystą Nelsonem Verasem. Chyba jednak największym wydarzeniem 10 edycji Bielskiej Jesieni Jazzowej będzie koncert Charles Lloyd - Maria Farantouri "Athens Concert"

Można zaryzykować twierdzenie, że tegoroczna - jubilieuszowa - 10 edycja Bielskiej Jesieni Jazzowej - festiwalu, który od początku swoją artystyczną opieką otacza Tomasz Stańko oraz jego macierzysta wytwórnia ECM - odbędzie się pod znakiem saksofonu. Takiego przeglądu różnych podejść do tego, chyba najbardziej jazzowego z instrumentów, dawno w Polsce nie mięliśmy. Jan Garbarek, Charles Lloyd, Joshua Redman, Mark Turner - aż dziwne, że Stańko nie zaprosił do swojego kwartetu Chrisa Pottera. Wiemy jednak dobrze, że nasz mistrz nie wchodzi dwa razy do tej samej rzeki. Nelson Veras - nazwisko tego młodego, brazylijskiego gitarzysty będziemy w Polsce googlować w najbliższych miesiącach bardzo intensywnie. I, co najważniejsze na tym akurat festiwalu - w okół Bielskiego Centrum Kultury krążyć będzie przeszło 20 wybitnych twórców światowego jazzu, którzy nie tylko dadzą świetne koncerty, ale będą spędzać czas, żartować, rozdawać autografy i czekać na to, co powie Pan Tomasz. 

15.11.2012 /czwartek/ godz. 19.00

JAN GARBAREK GROUP & TRILOK GURTU

Jan Garbarek - saksofon
Rainer Brüninghaus - fortepian
Yuri Daniel – kontrabas
Trilok Gurtu – instrumenty perkusyjne

40 lat po debiucie w wytwórni ECM, Jan Garbarek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów w jazzie. Miał kluczową rolę w tworzeniu wyraźnie europejskiej perspektywy na tę muzykę, jak również w tworzeniu tzw "Nordic tone '. Muzyka Garbarka to zderzenie skandynawskiej, zdystansowanej wrażliwości, z niezwykłym ciepłem brzmienia jego saksofonu. W nowej odsłonie Jan Garbarek Group, Garbarek zaprosił jednego z najwybitniejszych perkusjonistów świata, pochodzącego z Indii, Triloka Gurtu.

Bilety w cenie 100 zł.

 

16.11.2012 /piątek/ godz. 18:00

MARIA PIA DE VITO "IN COMPAGNIA D’AMORE”

Maria Pia De Vito – voice
Francois Couturier – piano
Anja Lechner – cello
Michele Rabbia - percussion
 
TOMASZ STAŃKO


Tomasz Stańko - trąbka
Nelson Veras - gitara
Thomas Morgan – kontrabas
Gerald Cleaver – perkusja

Tomasz Stańko, jak co roku przygotował premierowy projekt specjalnie na festiwal Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. Do sekcji rytmicznej zaprosił amerykańskich muzyków, Geralda Cleavera oraz Thomasa Morgana, z którymi nagrał swój najnowszy album dedykowany Wisławie Szymborskiej. Publiczność, przyzwyczajona do fortepianu w muzyce Stańko, tym razem będzie mogła posłuchać Kwartetu z gitarą. Na gitarze zagra mieszkający w Paryżu, a pochodzący z Brazylii, niezwykle utalentowany muzyk, Neslon Veras.

Bilety w cenie 80 zł (łącznie - bilety na oba koncerty).

 

17.11.2012 /sobota/ godz. 18.00

JAMES FARM


Joshua Redman - saksofon
Aaron Parks - fortepian
Matt Penman – kontrabas
Eric Harland – perkusja

Saksofonista Joshua Redman jest obecnie jednym z najbardziej cenionych muzyków jazzowych młodego pokolenia. Redman co roku znajduje się na pierwszych miejscach prestiżowych rankingów magazynów takich, jak Downbeat czy Jazz Times, a magazyn The New Yorker wymienił jego album ““Spirit of the Moment: Live at the Village Vanguard” na liście 100-tu Najważniejszych Albumów Jazzowych w historii tej muzyki.
"James Farm" to najnowszy projekt Joshua Redmana, do którego zaprosił czołowych muzyków amerykańskiej sceny jazzowej.

Bilety w cenie 80 zł.

 

17.11.2012 /sobota/ godz. 21.30

CHARLES LLOYD - MARIA FARANTOURI "ATHENS CONCERT" (ECM)


Charles Lloyd - saksofon tenorowy, flet
Maria Farantouri - wokal
Reuben Rogers - kontrabas
Eric Harland - perkusja
Socratis Sinopoulos - lira
Takis Farazis – fortepian

Charles Lloyd jest jednym z najwybitniejszych saksofonistów jazzowych, którego charakterystyczne, magnetyzujące brzmienie ma rzesze miłośników na całym świecie. Na amerykańskiej scenie muzycznej jest już od początku lat 60., gdy w kwintecie Chico Hamiltona rozpoczynał karierę. Na przełomie lat 60. i 70. grał nowoczesny, progresywny jazz. Jego sztandarową formacją był kwartet, a najsłynniejszy z nich to ten z lat 1966-69 z Keithem Jarrettem, Cecilem McBee i Jackiem DeJohnettem. Pod koniec lat 80-tych rozpoczął trwającą do dziś współpracę z wytwórnią ECM, która zaowocowała wieloma niezwykle interesującymi produkcjami muzycznymi. Ostatni to "Athens Concert".
Album został zarejestrowany u podnóża Akropolu, w Odeon of Herodes Atticus podczas letniej nocy zeszłego roku Koncert ateński jest wynikiem współpracy amerykańskiego saksofonisty, Charlesa Lloyda, z Marią Farantouri, grecką wokalistką, dla wielu uosabiającą duszę narodu greckiego. Wraz z wyjątkowym wsparciem zespołu Lloyda projekt miał szansę zaistnieć i wpisać się w obszar muzycznych spotkań międzykulturowych. Muzyka wciąga słuchacza w niepowstrzymany nurt brzmieniowej rzeki. To muzyka wielu nastrojów – melancholijna, obrzędowa – odwołuje się do tradycyjnej muzyki greckiej, piosenek Theodorakisa i Eleni Karaindrou. Jest też w części przywołaniem muzycznych korzeni Lloyda.

Bilety w cenie 80 zł.

 

18.11.2012 /niedziela/ godz. 18.00

BILLY HART QUARTET


Mark Turner – saksofon tenorowy
Ethan Iverson - fortepian
Ben Street – kontrabas
Billy Hart – perkusja

Legendarny perkusista Billy Hart zaprezentuje swój wydany w tym roku, pierwszy dla wytwórni ECM, album "„All Our Reasons” ".
Billy Hart Quartet istnieje od 2003 roku i regularnie koncertuje w Nowym Jorku. Debiutancki album „Quartet” sygnowany nazwiskiem Harta został wydany w 2005 roku przez High Note, zyskując uznanie publiczności i krytyki muzycznej. Od tamtej pory muzyka grupy ewoluuje w stronę większej otwartości i wrażliwości, co doskonale wpisuje się w filozofię wytwórni ECM. Autorami utworów znajdujących się na płycie są Billy Hart, Ethan Iverson i Mark Turner.
Billy Hart swoje pierwsze muzyczne kroki stawiał u boku Shirley Horn i Buck Hill. W latach ’60 koncertował z Jimmy Smithem, Wesem Montgomerym, Eddie Harrisem, and Pharoah Sandersem, by w 1970 roku dołączyć do sextetu Herbiego Hancocka. Współpracował również m.in. z McCoyem Tynerem, Stanem Getzem, Gerry Mulliganem, Billy Harperem, Clarkiem Terrym. W latach ’90 tworzył skład zespołów prowadzonych przez Charlesa Lloyda, Joe Lovano i Toma Harrella

Bilety w cenie 40 zł.


Karnety na wszystkie koncerty w cenie 300 zł.

 
Tagi: