Battle Trance oraz Susana Santos Silva Life and Other Transient Storms na zakończenie festiwalu 20. Jazz Jantar

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

12 listopada w gdańskim klubie Żak będzie ostatnim dniem 20. edycji festiwalu Jazz Jantar. Tego dnia usłyszymy grupę Battle Trance, po której na scenę wyjdzie Susana Santos Silva Life and Other Transient Storms.

Członkowie Battle Trance grali w takich składach jak Tune-Yards, Little Women, Tim Berne, Gerald Cleaver, Michael Formanek, Trevor Dunn, Ingrid Laubrock, Rafiq Bhatia, Ches Smith, Steve Lehman, Weasel Walter, Mat Maneri, John Hollenbeck, Tyshawn Sorey, Peter Evans i wiele innych.

Jak więc połączyli swoje siły? Pewnego ranka Travis Laplante obudził się z krystalicznie czystą wizją, że potrzebuje utworzyć zespół z trzema osobami: Matthew Nelsonem, Jeremy’m Vinerem i Patrickiem Breinerem. Laplante znał ich twórczość tylko pobieżnie i nie miał z nimi zażyłych relacji. Był również świadomy, że zespół czterech saksofonów tenorowych może być najgorszym pomysłem. Ale skontaktował się z muzykami i wieczorem tego samego dnia spotkali się po raz pierwszy.

Efektem tej współpracy był album “Palace of Wind” oraz wydany przed rokiem “Blade of Love”. To kontynuacja ich szeroko uznanego debiutu, elementarnej kompozycji, która ma na celu spełnienie potencjału ekspansywnego saksofonu tenorowego jako instrumentu zespołowego. To praktyka w intymnej intersekcji ludzkiego ciała, oddechu i saksofonu. “Blade of Love” jest duchowym i enigmatycznym dziełem o głębokim emocjonalnym rezonansie.

Susana Santos Silva jest trębaczką, improwizatorką i kompozytorką z Porto. W ostatnich latach została uznana przez międzynarodową prasę za jeden z najsilniejszych pojawiających się głosów we współczesnym jazzie i muzyce improwizowanej. Bazując na pojedynczym podejściu/głosie, który wychodzi z kompleksowego spektrum wpływów – od muzyki klasycznej i współczesnej muzyki jazzowej i tekstury sztuki dźwięku – jest zainteresowana rozciąganiem granic swojego instrumentu i odkrywania nowych sposobów wyrażania w muzyce. Prowadzi swoje projekty Impermanence, Life and Other Transient Storms oraz współpracuje w duetach z Torbjörn Zetterberg (także w trio z Hampus Lindwall), Kaja Draksler Jorge Queijo, Alexandra Nilsson i kwartet z Christine Wodrascka, Christiana Meaas Svendsen i Håkon Berre.

CO? – 20. Jazz Jantar: Battle Trance / Susana Santos Silva Life and Other Transient Storms
KTO? – Battle Trance: Travis Laplante, Patrick Breine, Matt Nelson, Jeremy Viner / Susana Santos Silva Life and Other Transient Storms: Susana Santos Silva, Lotte Anker, Sten Sandell, Torbjörn Zetterberg, Jon Fält
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 12/11/2017, 20:00
BILETY? – 60 pln / 50 pln / 40 pln
KARNET? - 300 pln / 200 pln

Tagi: