An On Bast i Maciej Fortuna nagrali wspólną płytę

Autor: 
Redakcja

An On Bast, nazywana pierwszą damą polskiej elektroniki oraz Maciej Fortuna jeden z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia po serii entuzjastycznie przyjmowanych koncertów, postanowili nagrać wspólnie płytę. Debiutancki Album nosi tytuł "1" i dostępny będzie w sklepach już 11 czerwca.

An On Bast oraz Maciej Fortuna wykreowali nowy gatunek muzyczny - "processingbop". Jest to konglomerat muzyki elektronicznej wykonywanej na żywo (live electronics), jazzowego mainstreamu silnie osadzonego w konwencji post-bopu oraz młodzieńczej inwencji artystów, którzy przedkładają komunikatywność przekazu nad sztywne ramy obu bazowych gatunków. Muzyczne poczynania Duetu można scharakteryzować słowami An On Bast: "Sygnał trąbki Macieja, oprócz tego, że jest słyszalny akustycznie - lub przez niego modyfikowany - wchodzi do mojego software'u, gdzie jest kontrolowalny przez moje efekty oraz jednocześnie nagrywany, edytowany, loopowany i po odsłuchu wypuszczany, by znów być poddawanym w czasie rzeczywistym różnym procesom w żywiole live-acta".

Utwory na płycie to szczegółowo zaaranżowane kompozycje i jednocześnie nieustanny dialog pomiedzy muzykami wykorzystującymi swe instrumenty z mistrzowską precyzją i szybkością, dzięki którym uzyskują nową jakość ograniczoną już tylko ich muzyczną wyobraźnią. Używanie elektronicznych urządzeń przetwarzania dźwięku zaciera granice wykonawcze pomiędzy instrumentami akustycznymi a elektroniką.

 

An On Bast jest kompozytorką i performerką; Ma na koncie 5 albumów i 5 EP-ek wydanych w Polsce, Wielkiej Brytanii, USA oraz wiele klubowych i festiwalowych koncertów w kraju i za granicą. Absolwentka Red Bull Music Academy w Melbourne (2006) oraz laureatka Grolsch Independence Award (2010).

Maciej Fortuna przez czytelników Jazz Forum uznany dwukrotnie 'Nową Nadzieją Jazzu' (2011, 2011), nominowany do Fryderyka 2011 (kategoria Jazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę LOST KEYS zespołu Maciej Fortuna Quartet