Bartosz Dworak zwycięzcą I Międzynarodowego Konkursu im. Zbigniewa Seiferta

Triumfatorami I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta okazali się skrzypkowie z Polski. I nagrodę zdobył 26-letni Bartosz Dworak, którego miłośnicy jazzu mogli już podziwiać jako laureata wielu polskich konkursów. II nagrodę odebrał pochodzący z Hiszpanii Apel-les Carod Requesens. III nagrodę jury postanowiło zaś przyznać ex aequo Romanowi Janosce (Słowacja) i Dawidowi Lubowiczowi (Polska). W gronie nagrodzonych znalazł się jeszcze jeden młody wiolinista z Polski, pochodzący z doskonale znanej krakowskiej rodzimy muzycznej Stanisław Słowiński, który zdobył nagrodę publiczności. Specjalną nagrodę ustanowił również Adam Balas, dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, gdzie przez trzy dni odbywały się półfinałowe i finałowe przesłuchania konkursowe. Nagrodę w postaci zaproszenia do koncertu w Lusławicach odebrał Dawid Lubowicz.

- Zbyszek byłby z Was dumny! I mówię nie tylko o tych skrzypkach, którzy zdobyli główne nagrody, ale o wszystkich dziesięciu, którzy zakwalifikowali się do półfinałów i finałów. Wszyscy pokazaliście jak wspaniałymi i wrażliwymi jesteście artystami. Jestem przekonana, że Zbyszek potwierdziłby moje słowa – podkreśla tuż po ogłoszeniu wyników Konkursu żona artysty - Agnieszka Seifert.

Laureatów odbywającego się po raz pierwszy Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta poznaliśmy podczas koncertu galowego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. - Decyzja była piekielnie trudna, bo przecież już ta dziesiątka skrzypków, którzy zakwalifikowali się do półfinału to artyści wybitni, prezentujący najwyższy poziom. Stąd nasza decyzja by z piątki finalistów wybrać czterech i przyznać jedną nagrodę ex aequo - tłumaczył zasiadający w jury światowej sławy skrzypek Mark Feldman. A do oficjalnego ogłoszenia wyników dodał też anegdotę: Rozmawiałem z żoną, a ona zapytała jak tam moje obowiązki jurorskie? Odpowiedziałem, że nie jest łatwo, bo mamy tu dziesięcioro młodych skrzypków i skrzypaczek i każdy gra lepiej ode mnie!

Triumfatorami I Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta okazali się skrzypkowie z Polski. I nagrodę (10.000 Euro) zdobył 26-letni Bartosz Dworak, którego miłośnicy jazzu mogli już podziwiać jako laureata wielu polskich konkursów. II nagrodę (5.000 Euro) odebrał pochodzący z Hiszpanii Apel-les Carod Requesens. III nagrodę jury postanowiło zaś przyznać ex aequo Romanowi Janosce ze Słowacji (1.000 Euro) i polskiemu skrzypkowi Dawidowi Lubowiczowi (1.000 Euro).

Jurorzy jak też sami konkursowicze podkreślali ponadto znakomite przygotowanie, profesjonalizm i doskonałą współpracę z zespołem Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio, które akompaniowało wszystkim biorącym udział w tym czterodniowym maratonie skrzypkom.

Kolejna edycja Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta odbędzie się w 2016 roku.

Organizatorem Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta jest Fundacja im. Zbigniewa Seiferta.
Wydarzenie przygotowane zostało we współpracy z Letnim Festiwalem Jazzowym w Piwnicy pod Baranami i Festiwalem Emanacje.
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego i Gminy Miejskiej Kraków.
MECENASI KONKURSU: STOART, ZAIKS, ZEW Niedzica, MARR.

PARTNERZY KONKURSU: Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Narodowy Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, Akademia Muzyczna w Krakowie, Biblioteka Narodowa, Jazzinstitut Darmstadt, Era Jazzu, Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”, Hotel PTTK Wyspiański, Donimirski Boutique Hotels.

PATRONI MEDIALNI: TVP Kraków, Program II Polskiego Radia, Radio Kraków, RadioJazz.fm, AMS, Jazz Forum, JazzPress, Karnet, Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, culture.pl, JazzSoul.pl, www.Krakow.pl, www.etherjazzu.pl, polish-jazz.blogspot.com.

Więcej informacji na stronie www.seifertcompetition.com, a także na profilu Facebook Seifert-Competition.
 

Tagi: