Barry Guy - The Blue Shroud dziś trafia do sklepów w Europie.

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Krzysztof Machowina

Wspominaliśmy o tym opawiadając o 10 edycji Ad Libitum, a potem relacjonując jego przebieg. Dziś możemy śmiało i z dumą ogłościć, że The Blue Shroud Barry'ego Guya, zarejestrowana w Warszawie jesienią ubiegłgo roku, a zimą 2016 miksowana przez Jarosława Regulskiego i Zbigniewa Kusiaka dziś trafi do sklepów na Starym Kontynencie. Wydawcą jest szwarcarska oficyna INTAKT Records, co oznacza album ma szansę zostać doceniony na całym świecie.

Czym jest tytułowy Blue Shroud zapewne pamiętacie, gdyby jednak nie to tytułem przypomnienia nadmieniamy, że kompozycja nawiązuje do niebieskiego sukna, który zakryta została wisząca w siedzibie ONZ, reprodukcja obrazu “Guernica” Pabla Picassa. Za niezręczność uznano bowiem by na tym tle Colin Powell tłumaczył decyzje administracji amerykańskiej dotyczące interwencji wojskowej w Iraku. Nie bez znaczenia w kompozycji Guya jest oczywiście sama „Guernica” – monumentalne płótno Picassa, z całym jego symbolicznym dostatkiem, zniewalającą metaforyką i krzyczącą w wyrazie emocjonalnością. Obraz powstał w 1937 roku, w reakcji na bestialskie bombardowanie małego baskijskiego miasteczka, przez niemiecki oddział lotniczy służący pod rozkazami generała Franco.

 

W „The Blue Shroud” intrygować musi wreszcie także obsada nowej orkiestry Guy’a, w której obok kontrabasu fortepianu, dwóch perkusji i 6-osobowej obsady instrumentów dętych, znalazło się miejsce dla gitary, skrzypiec, altówki i przede wszystkim głosu – fascynującego, wielobarwnego, sięgającego korzeni kultury europejskiej głosu Saviny Yannatou: greckiej śpiewaczki, znanej entuzjastom katalogu wydawnictwa ECM.

A tu pełeny skład zespołu: Barry Guy, kontrabas, dyrygent, Savina Yannatou, głos, Maya Homburger, skrzypce, Fanny Paccoud, altówka, Ben Dwyer, gitara, Juliusz Gabriel – saksofony; Per Texas Johansson, klarnet, saksofony, Michael Niesemann, obój, saksofony,Percy Pursglove, trąbka, Torben Sneakedstadt, trąbka, saksofony, Agustí Fernández, fortepian, Michel Godard, tuba, serpent, Ramon Lopez, perkusja Lucas Niggli, perkusja