Bágyi Balázs New Quartet, Theo Croker i Kołakowski:Wykpisz:Korelus na Jazz Juniors

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

3-go grudnia, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, w Krakowie w ramach 40. Festiwalu Jazz Juniors usłyszymy Bágyi Balázs New Quartet, po którym na scenie pojawi się Theo Croker z zespołem. Trio Kołakowski:Wykpisz:Korelus wystąpi tego samego wieczoru w Harris Piano Jazz Bar.

Perkusista i kompozytor, założyciel Bágyi Balázs New Quartet, jest jednym z najbardziej cenionych muzyków jazzowych na Węgrzech. Od ponad dwudziestu lat kieruje własnymi zespołami, z którymi odnosi znaczące sukcesy. Będąc członkiem różnych grup, tworzy muzykę niemal wszystkich gatunków, a jego wyjątkowy, melodyjny styl gry na perkusji stał się rozpoznawalny i doceniany na arenie międzynarodowej. Poprzedni kwartet Balázsa Bágyiego, istniejący w latach 2004-2011, był niezwykle ważną węgierską formacją etno-jazzową. Muzyka jego najnowszego kwartetu zawiera mniej elementów ludowych, brzmi jak współczesny jazz akustyczny, oparty w znacznej mierze na elementach post-bopowego stylu. Muzycznymi partnerami węgierskiego perkusisty są najlepsi artyści młodego pokolenia z Budapesztu: grający z oszałamiającą energią saksofonista Soso Lakatos; posiadający klasyczne wykształcenie i uhonorowany jedną z najbardziej prestiżowych nagród węgierskich „Junior Prima” pianista Dezső Oláh, a także uważany za jednego z najznakomitszych basistów w Europie Środkowej Péter Oláh. Repertuar kwartetu opiera się na oryginalnych kompozycjach lidera. Najnowszy projekt Bágyi Balázs New Quartet, zatytułowany „Homage to Shakespeare” powstał na zamówienie węgierskiego Gyula Castle Theatre, w czterechsetną rocznicę śmierci angielskiego dramaturga. Album został zarejestrowany z gościnnym udziałem wokalistki jazzowej Kriszty Pocsai. W ostatnim czasie, kwartet perkusisty koncertował w Chinach, w tym również wspólnie z legendarnym saksofonistą Davem Liebmanem.

Słuchając Theo Crokera można nabrać absolutnej pewności, że nowatorstwo i umiejętność kreacji wymagają od muzyka doskonałej znajomości gatunku, w obszarze którego się porusza. Jako wnuk nieżyjącego już legendarnego Doca Cheathama, amerykański trębacz od wczesnego dzieciństwa obcował z wielkim jazzem. Będąc nastolatkiem rozpoczął naukę muzyki w Douglas Anderson School of the Arts w Jacksonville na Florydzie. W tym czasie zdobył nagrodę Presser Music Foundation, dzięki której pokrył koszty wydania debiutanckiego albumu Fundamentals z 2006 roku. Po ukończeniu Oberlin, Croker przeprowadził się do Chin, gdzie objął posadę rezydenta w szanghajskim House of Blues. W 2009 roku ukazała się jego druga płyta In the Tradition, którą oddaje hołd dziadkowi. W Szanghaju poznał też swoją mentorkę, wokalistkę Dee Dee Bridgewater, z którą od tego czasu regularnie koncertuje. W 2013 roku Croker wrócił do Stanów, a rok później, pod szyldem wytwórni OKeh Records wydał wyprodukowany przez Bridgewater trzeci album solowy Afro Physicist. W czasie koncertu w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha posłuchamy utworów z najnowszego krążka artysty, znakomicie przyjętego przez krytykę Escape Velocity. Nagraniem tej płyty muzyk udowodnił, że potrafi zrealizować bodaj najważniejsze z założeń jazzu – scalić i zinterpretować historię, style i pomysły, w taki sposób, aby powstało unikalne brzmienie.

Mateusz Kołakowski w 2002 roku otrzymał Jazzowego Fryderyka oraz zdobył nagrodę „The Most Promising Performer” na Jazzowym Konkursie Pianistycznym im. M. Solala w Paryżu. Wydał dwie solowe płyty: „14th Spring” i „Ad Libitum”. W 2008 r. wystąpił w Nowym Jorku z Davem Liebmanem, a zarejestrowana podczas tego koncertu płyta „Live at Jazz Standardh” otrzymała nagrodę Gwarancje Kultury 2009 r. Artysta koncertował ponadto na Kubie, w Indiach, Kenii, Chile oraz w Europie.
Alan Wykpisz to absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz student Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest współtwórcą i członkiem High Definition Quartet, z którym nominowany był do nagrody Fryderyk 2014. Laureat wielu konkursów m.in.: Jazz Hoeilaart 2011, Bass2012 Copenhagen, Tarnów International Jazz Contest 2014. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury oraz laureat nagrody „Debiut Śląski”.
Założycielem zespołu jest Bartłomiej Korelus. Swój warsztat perkusyjny rozwija pod kierunkiem Krzysztofa Gradziuka. Inspiracje znajduje przede wszystkim na polu muzyki klasycznej oraz jazzowej, a także sztuk plastycznych czy literatury. Mając doświadczenie sceniczne i studyjne, wciąż poszukuje nowych rozwiązań, dzięki którym poszerza swoje muzyczne horyzonty. Organizuje koncerty i festiwale jazzowe min. Zjazzd Festiwal w Zabrzu.

CO? - 40. Jazz Juniors: Bágyi Balázs New Quartet / Theo Croker / Kołakowski:Wykpisz:Korelus 
KTO? - Bágyi Balázs New Quartet: Soso Lakatos, Dezső Oláh, Péter Oláh, Balázs Bágyi/ Theo Croker, Anthony Ware, Michael King, Eric Wheeler, Kassa Overall / Mateusz Kołakowski, Alan Wykpisz, Bartłomiej Korelus
GDZIE? - Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha / Harris Piano Jazz Bar, Kraków
KIEDY? - 03/12/2016, 19:30 / 21:30

Tagi: