AVITAL MEETS AVITAL

Autor: 
Redakcja (materiały wydawcy)

“Wybuchowo charyzmatyczny” (New York Times), grający na mandolinie Avi Avital cieszy się sławą wybitnego instrumentalisty. Wykonywanie repertuaru barokowego przychodzi mu, cytując Boston Globe, “z łatwością i luzem, charakterystycznym dla muzyków rockowych i jazzowych”. 

Avital Meets Avital to pierwszy krążek w dyskografii Aviego, wychodzący poza ramy jednego gatunku. Po wydaniu trzech klasycznych albumów (dla Deutsche Grammophon), artysta zapragnął poszukać nowych ścieżek i rozpoczął romans z world music. W ten sposób powstał niezwykły duet, który Avi stworzył wraz z Omerem Avitalem równie cenionym kontrabasistą. Szybko okazało się, że obu artystów łączy dużo więcej, niż tylko nazwisko.

Obaj dorastali w Izraelu, wychowywani przez marokańskich rodziców. Obaj fascynowali się kulturą Zachodu. Obaj uczęszczali do tej samej Akademii Muzycznej w Jerozolimie, gdzie Omar studiował jazz, a Avi muzykę klasyczną.

Album Avital Meets Avital to muzyczny dialog, czerpiący garściami z brzmień północnoafrykańskich (a w szczególności marokańskich), tradycji klasycznej i folkowej, klezmerskich harmonii i śródziemnomorskich rytmów. W ten sposób powstała fascynująca mieszanka, w której muzyka kameralna łączy się z surową, nieokiełznaną energią jazzu.  

 

Tagi: