Avant Art 2013 - Temat: Rosja!

Autor: 
Redakcja

Wiemy już, że 6. edycja AVANT ART FESTVAL – jednego z najbardziej oryginalnych i nietuzinkowych festiwali w Polsce – odbędzie się w dniach 1-6 października 2013 r. i upłynie pod znakiem projektów rosyjskich. Rosja będzie krajem przewodnim festiwalu, ale pojawią się także artyści z Polski i Europy.

Po doskonałej edycji niemieckiej przyszedł czas na artystów rosyjskich. W trakcie szóstej odsłony AVANT ART zaprezentowane zostają najciekawsze projekty z Rosji. Będzie można również usłyszeć i zobaczyć kilka projektów z Polski i Europy.

Jesteśmy w trakcie przesłuchiwania zespołów rosyjskich. Sprawdziliśmy już około 300 projektów, z których kilka bardzo dobrze się zapowiada. A to dopiero początek - mówi Kostas Georgakopulos, dyrektor AVANT ART - Jak zwykle chcemy pokazać nieznane dotąd oblicze muzyki i zaskoczyć odbiorcę nową jakością. Rosyjska scena muzyczna i dla nas jest ciekawym odkryciem i wyzwaniem. Prócz muzyki z tego kraju pokażemy również filmy oraz projekty performatywne. Pracujemy także nad koprodukcjami polsko-rosyjskimi. 

AVANT ART od czterech lat konsekwentnie kieruje się tym samym kluczem programowym – co roku na festiwal zapraszani są artyści konkretnego regionu. Od 2008 roku były to kolejno: Węgry, Norwegia, Szwajcaria i Niemcy.

Do tej pory na AVANT ART zagrali wybitni artyści, eksploratorzy nowych obszarów muzyki i performance’u jak Radian, OffOnOff, Maja Ratkje, Arve Henriksen, FM Einheit, The Bug,  a także DAF - żywa legenda techno i EBM. Swoje showcase’y miały prestiżowe wytwórnie niemiecke: Raster-Noton i Project: Mooncircle, solo występował także Alva Noto. Tegoroczna edycja zwiększyła zasięg oddziaływania na inne, poza muzyką, przestrzenie dla kultury. Odbyła się pierwsza edycja AVANT ART FILM we współpracy z Helios Nowe Horyzonty. Zrealizowany został także międzynarodowy projekt recyklingowy, odbyły się wystawa i debata o kulturze.

Muzyka pozostaje rdzeniem festiwalu, ale liczą się dla nas także inne obszary oddziaływania jak film czy sztuka, dyskusje społeczne i warsztaty. Niezwykle istotne są koprodukcje z krajem partnerskim. Chcemy tworzyć wspólnie nową jakość, międzynarodową mieszankę talentów, wizji i doświadczenia. Najnowszy projekt koprodukcyjny pokażemy jeszcze w listopadzie tego roku –  zapowiada Kostas Georgakopulos.

W dniach 22-24 listopada 2012 r. AVANT ART zaprasza do Wrocławia na ALPENGLOW III / Graz & Styria meets Wrocław - międzynarodowe spotkanie 24 muzyków sceny improwizowanej, elektroakustycznej i awangardowej z Austrii (Graz) i Polski (Wrocław / Warszawa). Muzycy, którzy nigdy nie występowali razem na jednej scenie, po raz pierwszy staną na niej wspólnie, by stworzyć projekt nieprzewidywalny w skutkach.
To jeden z wielu projektów koprodukcyjnych, które AVANT ART pokaże w ciągu najbliższego roku, aż do 6. edycji festiwalu, która odbędzie się w dniach 1-6 października 2013 roku we Wrocławiu.

Więcej informacji na www.avantart.pl oraz www.facebook.com/AvantArtFestival

Tagi: