Atomic, Tingvall Trio i David Helbock na zakończenie 7. Lublin Jazz Festiwalu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

7. Lublin Jazz Festiwal zbliża się do końca. W najbliższą nie dzielę, 26-go kwietnia w Centrum Kultury wystąpi grupa Atomic. Po niej na scenę wyjdzie Tingvall Trio. Ostatnim koncertem tegorocznej edycji festiwalu będzie David Helbock’s Random Control.

Formacja, która wytycza nowe ścieżki w jazzie. Grupa Atomic, uznawana wielokrotnie za skład numer jeden w całej Skandynawii. Zespół został założony w 2000 i już po wydaniu dwóch pierwszych albumów studyjnych „Feet Music” (2002) oraz „Boom Boom” (2003) zaczął być postrzegany, zarówno przez rosnącą rzeszę fanów, jak i krytyków muzycznych, jako oryginalna propozycja o całkowicie samodzielnej energii, z którą nie może równać się wiele skandynawskich zespołów jazzowych. Mimo, że początkowo grupa była pomyślana jako swego rodzaju sprzeciw wobec osobliwego „skandynawskiego brzmienia”, którego przykładem są norwescy artyści tacy jak ECM, Atomic ostatecznie zaczął tworzyć własny, nowy rodzaj unikalnego brzmienia. Wybuchowa mieszanka amerykańskiego free-jazzu z europejskimi cechami – w ten sposób niektórzy recenzenci opisywali muzykę grupy. Albo jeszcze lepiej: „po części wykład akademicki, po części nocne szaleństwo na mieście” – tak opisuje siebie sam zespół i to właśnie czyni ich brzmienie tak Atomowym.

Drugim koncertem wieczoru będzie fenomen ostatnich lat. Tingvall Trio swoją muzyką przetarło sobie ścieżkę wprost na szczyt europejskich zespołów jazzowych. Grupa, która nie boi się grać jazz, buduje kontakty za pomocą środków zbliżonych do muzyki popowej. W rezultacie, Tingvall Trio zdobywa dla jazzu całkowicie nowych słuchaczy, którzy lubują się w zmysłowych melodiach zespołu. Ich debiutancki album, wydany w 2006 roku – „Skagerrak”, pozwolił im wyrosnąć ponad jazzową scenę w Hamburgu, a wraz z kolejną płytą, wydaną w 2007 – „Norr”, wspięli się na szczyty. Przełom na rynku światowym przyniósł w końcu album z 2009 roku – „Vattensaga”, a najnowsze wydawnictwo „Vägen” umacnia ich pozycję jako jednego z topowych zespołów jazzowych w Europie. W ciągu ostatnich lat Tingvall Trio zachwycało tłumy uznanych festiwali i klubów.

Trio było niejednokrotnie porównywane do legendarnego E.S.T. ze względu na nieokiełznaną energię i klarowność swojej muzyki, jednak jego głównym i najważniejszym walorem jest zapierająca dech w piersiach praca zespołowa, w której pianista Martin Tigvall, wspólnie z niepowstrzymaną sekcją rytmiczną, w której skład wchodzi basista Omar Rodriguez Calvo i perkusista Jürgen Spiegel, raz po raz wyrusza w szaloną podróż między poezją, a imprezą. „Dysponując dobrze naoliwionym silnikiem jak z Ferrari w Formule Jeden” (Finance Week, RPA), Martin Tingvall odpowiada za wszystkie kompozycje tria. Melodie tak piękne, że trudno byłoby im zaufać, jeśli nie byłyby tak rozbrajająco autentyczne, przeplatają się z wybuchowymi wystrzałami energii, w którym radośnie miesza się jazz i rock. W przeciwieństwie do EST, czynnikiem wyróżniającym zespół jest fakt, że TT korzysta wyłącznie z akustycznych środków do tworzenia własnego, charakterystycznego brzmienia. Muzyka Tingvall Trio niemal natychmiast wytwarza obrazy, niezależnie od tego, czy jest to skandynawski krajobraz spowity we mgle, fale rozbijające się w czasie surfingu czy realistyczne postacie.

Dwa wyróżnienia oraz nagroda publiczności największego światowego konkursu pianistycznego – Jazz Piano na Jazz Festival Montreux, wiele entuzjastycznych, międzynarodowych recenzji jego płyt i najważniejsza nagroda w Austrii 2011 – „Outstanding Artist Award” – David Helbock, pianista pochodzący z małego miasteczka w Austrii, Koblach, jest bez wątpienia na drodze do wielkiej międzynarodowej kariery muzycznej. W ramach 7 Lublin Jazz Festiwalu wystąpi w trio, jako David Helbock’s Random Contro.:

Ostatni artysta tegorocznego Lublin Jazz Festiwal - David Helbock - jest nie tylko wielkim pianistą, ale również myślącym samodzielnie twórcą, który wkłada w swoje projekty nie tylko dużo zręczności, ale także sporą ilości pracy intelektualnej.

Helbock urodził się 28 stycznia 1984, grę na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat. Studia na Feldkirch Conservatory pod kierunkiem prof. Ferenc Bognar ukończył z wyróżnieniem za wykonania na żywo. Od 2000 roku pobierał nauki od nowojorskiego pianisty jazzowego Patera Madsena, który stał się jego nauczycielem, mentorem i przyjacielem.
David Helbock występował i nagrywał z różnymi projektami w krajach, takich jak: Stany Zjednoczone, Australia, Meksyk, Rosja, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Mongolia, RPA, Etiopia, Kenia, Senegal, Maroko, Indonezja, Malezja, Indie, Brazylia, Argentyna, Chile i na terenie całej Europy.
Ponadto, od początku swojej muzycznej kariery, David Helbock aktywnie komponuje. Jednym z jego dzieł jest wielki „Jednoroczny projekt kompozycyjny”, w czasie którego komponował jeden utwór każdego dnia, przez cały rok (w kwietniu 2010 wydano jego „Personal Realbook” z ponad 600 stronami muzyki).

CO? - Atomic / Tingvall Trio / David Helbock’s Random/Control
KTO? -  Atomic: Fredrik Ljungkvist, Magnus Broo, Håvard Wiik, Ingebrigt Håker Flaten, Hans Hulbœkmo / Tingvall Trio: Martin Tingvall, Omar Rodriguez Calvo, Jürgen Spiegel / David Helbock’s Random/Control: David Helbock, Johannes Bär, Andreas Broge
GDZIE? - Centrum Kultury, Lublin
KIEDY? - 26/04/2015, 18:00
BILETY? - 70 zł bilet normalny / 50 zł bilet ulgowy

Tagi: