Atom String Quartet zagra dzisiaj na scenie Skweru

Autor: 
Redakcja

Dzisiaj na Scenie Letniej Skweru (filia Fabryki Trzciny) o godz. 20:00 usłyszymy jazz na smyczkach w wykonaniu znakomitego Atom String Quartet. 

Atom String Quartet jest jednym z nielicznych na świecie i pierwszym w Polsce kwartetem smyczkowym grającym jazz. Zespół wykonuje głównie własne kompozycje, które dzięki zastosowaniu tak nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie. W czerwcu 2011 roku kwartet wydał debiutancką płytę, zatytułowaną „Fade In”, za którą otrzymał Fryderyka 2012 w kategorii „Jazzowy Debiut Roku”. Kilka miesięcy później, nakładem wytwórni Kayax pojawiła się kolejna płyta kwartetu – „Places”. Muzycy tworzący kwartet to Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński, Michał Zaborski i Krzysztof Lenczowski.

Dawid Lubowicz to skrzypek, którego styl i charakter improwizacji wykształcił się pod wpływem różnorodnych gatunków muzyki: klasyki, folkloru, tanga, jazzu. Muzyk niezwykle ceni sobie fakt, iż spotykał wspaniałych pedagogów na każdym etapie swojej edukacji. Umiejętności doskonalił także podczas licznych kursów mistrzowskich u wybitnych wirtuozów, m.in. Rolanda Baldiniego, Mariny Jaszwili, Mirosława Ławrynowicza. Obecnie jest drugim koncertmistrzem Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie, a także współzałożycielem takich zespołów jak: kwartet smyczkowy „Opium”, „alTango”, „Lubowicz Jazz Quartet” oraz „East Wall Jazz Quartet”. Znaczącym wydarzeniem w karierze solowej artysty było wykonanie utworu Christophe’a Voise ,,Missa Brevis” w towarzystwie Dariusza Stachury i Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją samego kompozytora.

Mateusz Smoczyński jako skrzypek jazzowy zadebiutował w 1999 r. na Jazz Campingu „Kalatówki” z kwintetem Jacka Namysłowskiego. Wielokrotnie występował na większości najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce oraz poza granicami kraju. Współpracuje ze znakomitymi Polskimi muzykami jak Zbigniew Namysłowski, Jarosław Śmietana, Tomasz Stańko, Krzesimir Dębski, Maciej Strzelczyk, czy Krzysztof Herdzin. Razem z Joachimem Kuhnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefanskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta. Wiosną 2010 roku miała miejsce premiera płyty z kolejnym projektem Mateusza – „New Trio”, w którym u boku skrzypka pojawia się jego brat – Jan Smoczyński na organach Hammonda oraz gwiazda rosyjskiej perkusji – Alexander Zinger.

Michał Zaborski jako solista, muzyk kameralny i orkiestrowy koncertuje w kraju i za granicą. Od 2003 roku jest związany z orkiestrą Sinfonia Varsovia, jest też solistą w Radomskiej Orkiestrze Kameralnej. W roku 2004 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki prof. Ryszarda Duzia. Był dwukrotnym laureatem programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Brał udział w licznych konkursach altówkowych. W 2009 roku wraz z zespołem The Transgress zwyciężył na „Blues Rock Jazz Warsaw Festival” w kategorii zespół jazzowy. Wraz z triem Krzysztofa Herdzina nagrał fragmenty ścieżki dźwiękowej autorstwa Bartłomieja Gliniaka do filmu Feliksa Falka pt. ”NN”. Jako kameralista współpracował z takimi znakomitymi artystami polskimi oraz z zespołami kameralnymi. Swoje umiejętności doskonalił na wielu warsztatach klasycznych i jazzowych w kraju i za granicą.

Krzysztof Lenczowski jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wiolonczeli prof. Tomasza Strahla i Rafała Kwiatkowskiego. Grał w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, a od lutego 2009 r. wchodzi w skład Warszawskiej Grupy Wiolonczelowej Cellonet prowadzonej przez prof. Andrzeja Bauera. Jako gitarzysta jazzowy ukończył Policealne Studium Jazzu im. H. Majewskiego w Warszawie w klasie prof. Piotra Lemańskiego. Jest członkiem kwintetu Jazz Construction, oraz kwartetu Fusionator. Wśród artystów wykonujących kompozycje lub aranżacje autorstwa Krzysztofa Lenczowskiego znaleźli się: Maxim Vengerow, Leszek Możdżer, Krzesimir Dębski, Andrzej Bauer, oraz wielu innych wybitnych muzyków zarówno z kręgu muzyki poważnej, jak i jazzowej.

09.08.2012, Warszawa

Skwer, filia Fabryki Trzciny, godz. 20:00

Wstęp wolny