Art of Improvisation: muzyczna nowa Europa

Autor: 
Redakcja

Dzisiejszy koncertowy wieczór Art Of Improvisation Creative Festival upływać będzie brzmieniami kwartetu i tria. Jako pierwszy premierowo zaprezentuje się kwartet Postaremczak/Szpura/ Tokar/ Cierliński, a na zakończenie wieczoru po raz pierwszy w Polsce w tym składzie międzynarodowe trio Saadet Türköz/ Giovanni Maier/ Zlatko Kaučič.

Paweł Postaremczak - jeden z najciekawszych saksofonistów na polskiej scenie muzyki improwizowanej. Charakteryzuje go wyjątkowo liryczny i ekstatyczny styl, będący kontynuacją tradycji wielkich mistrzów saksofonu jak John Coltrane czy Pharoah Sanders. Współtwórca wraz z Wacławem Zimplem, Ksawerym Wójcińskim oraz Pawłem Szpurą kwartetu Hera. Współpracuje m.in. z Klausem Kugelem, Robertem Kusiołkiem, Januszem Stefańskim, Markiem Tokarem.

Paweł Szpura - perkusista znany z formacji Hera, Cukunft, Spinalonga, oraz współpracy z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim, Wacławem Zimplem, Robertem Kusiołkiem, Michałem Górczyńskim i Tomaszem Dudą. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych. Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans.

Mark Tokar - ukończył studia na Politechnice Lwowskiej. W roku 2006 w ramach stypendium Gaude Polonia od ministra kultury Rzeczypospolitej studiował na Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzowym pod kierunkiem prof. Jacka Niedzieli. W latach 2005-2006 pracował jako dyrektor artystyczny i współorganizator ukraińsko-polskiego festiwalu "Jazz Bezz". Występował jako basista z różnymi formacjami w Niemczech, Czechach, Polsce, Ukrainie, Rosji. Członek lwowskiej formacji Dzyga Jazz Quintet. Uczestnik projektu "Resonance" Kena Vandermarka. Grał i nagrywał m.in. z Kenem Vandermarkiem, Robertą Piket, Klausem Kugelem, Arkadijem Shylkloperem.

Maciej Cierliński  - "Jimi Hendrix liry korbowej". Lubi eksperymentować z brzmieniem, odwołując się do współczesnych technik kompozytorskich np. minimal music. Współpracuje m.in. z Hansem Vankolwijkiem, Tonym Gatlifem, Kapelą ze Wsi Warszawa czy zespołem Hey. W 2006 roku zaproszony został do współpracy z Tonym Gatlifem (reżyserem filmów Latcho Drom, Vengo, Exils) przy premierze filmu "Transylwania". Uczestniczył w wielu projektach muzycznych i teatralnych (Makata, Studnia O). Od wielu lat, wspólnie z Casimirem Potomskim oraz Anną Abramowicz prowadzi warsztaty muzyczne i taneczne dla dzieci i młodzieży.

Saadet Türköz – urodzona w Stambule charyzmatyczna wokalistka. Z powodu nacisków politycznych ze strony chińskiego rządu wobec narodu Turków ze wschodniego Turkiestanu jej rodzice wyemigrowali do Turcji. Ich opowieści o dalekim kraju i podróży do Turcji wpłynęły na muzyczną wyobraźnię Saadet Türköz. W wieku 20 lat wyjechała do Szwajcarii. Tam doświadczyła nowego, porywającego świata muzyki: free jazzu, improwizacji. Obok licznych występów solowych, często występuje w duetach, triach i większych składach z muzykami sceny improwizowanej.

Giovanni Maier – włoski kontrabasista. W 1989 roku po raz pierwszy objawił się jako lider i od tego czasu nagrał ponad 40 albumów ze swoimi kompozycjami. Brał udział w nagraniu ponad 140 albumów, współtworząc je z takimi artystami jak m.in. Enrico Rava, Cecil Taylor, Anthony Braxton, Tim Berne, Marc Ribot, Stefano Battaglia, Michele Rabbia, Chris Speed. Giovanni Maier koncentruje się także na edukacji, prowadząc warsztaty na całym świecie oraz wykładając na Akademii Muzycznej w Trieście.

Zlatko Kaučič – słoweński perkusista. Od lat 70-tych zaangażowany w liczne kolaboracje z takimi muzykami jak: Irene Schweizer, Mike Osborne, Steve Lacy, Kenny Wheeler, Misha Mandelberg, John Patituci, Paolo Fresu, Enrico Rava, Chico Freeman, Frank Gratkowski, Marc Ribot, Peter Brötzmann, JeanLuc Cappozzo, Evan Parker, Herb Robertson. W książce „The Masters of Fire” Peter Amalietti umieścił wywiad ze Zlatko Kaučičem obok rozmów z takimi postaciami jak Archie Shepp, Sun Ra, John Cage, Paquito D’Rivero, Pat Metheny, Odeon Pope, Reggie Workman. W 2011 otrzymał PREŠERN FUND AWARD – najwyższe odznaczenie za zasługi i osiągnięcia w dziedzinie kultury przyznawane w Słowenii.