"Arc Of O" Nicole Mitchell wydana przez Rouge Art

Autor: 
Redakcja

Podczas V edycji festiwalu Made in Chicago w 2010 roku Nicole Mitchell zaprezentowała własną kompozycję zatytułowaną „Arc Of O”, która powstała na specjalne zamówienie poznańskiego festiwalu. Zapis tamtego koncertu został właśnie wydany przez oficynę wydawniczą Rougeart.

W wykonaniu suity amerykańskiej flecistce towarzyszyli muzycy: Renée Baker, Mwata Bowden, David Boykin oraz poznański zespół kameralny an Arche New Music Ensemble, skład którego tworzą m.in. Paweł Szpura i Ksawery Wójciński.

W swej kompozycji „Arc of O”, stanowiącej połączenie muzyki  improwizowanej i współczesnej [Łuk O] Nicole Mitchell zgłębia znaczenia kręgów, obrotów, początków i odrębności. Źródłem inspiracji dla utworu stał się jakże powszechny okrzyk „Och!” – wyraz zaskoczenia, zdumienia czy złości, lecz również radości i zrozumienia. Symbol łuku, według słów Mitchell, „odnajdujemy w gałęziach drzew, kształcie nieba, ścieżkach, którymi myśli przebiegają w naszej głowie, czy w rzekach i strumieniach, które w piasku i skale rzeźbi woda”. Dla wielu ludzi „O” symbolizuje zero, nicość i odrębność, lecz dla Mitchell to „ciemna i żyzna pustka przestrzeni życiowej, z której bierze się wszelka kreatywność”. Wykorzystując matematykę, sztukę kompozycji i ludzkie emocje, Mitchell traktuje „Arc of O” jako dźwiękowy przekaz sławiący potęgę mocy twórczej. Zabiera słuchaczy w podróż po krainie dźwięku, który łączy jazz z muzyką współczesną i wolną improwizacją, gdzie odrębne światy powstają i nikną w ciszy. [Made In Chicago].