Anthony Braxton na trzech koncertach w Pardon, To Tu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Jest on zaliczany do najwybitniejszych twórców współczesnego jazzu i szeroko rozumianej muzyki awangardowej. Wybitny improwizator, wirtuoz, kompozytor, wizjoner. W wielu wywiadach podkreśla, iż nie jest muzykiem jazzowym, chociaż ogrom jego twórczości korzysta z osiągnięć jazzu i improwizacji. Anthony Braxton, wraz ze Standard Quartet, wysąpi w warszawskim klubie Pardon, To Tu, na trzydniowej rezydencji. Pierwszy koncert już15 stycznia.

Anthony Braxton - wirtuoz saksofonu altowego, multiinstrumentalista, kompozytor i konceptualista działający na scenie od ponad czterech dekad, jeden z najbardziej kreatywnych artystów. Jego dyskografia obejmuje ponad 100 albumów, z czego kilka uznanych zostało za kamienie milowe muzyki jazzowej (3 Compositions of New Jazz, Dortmund 1976, Creative Orchestra).

W obszarze jego zainteresowań znajduje się zarówno jazz, jak i muzyka współczesna, etniczna, swobodna improwizacja. Solowe recitale i koncerty na wielką orkiestrową obsadę. Uznany za jednego z najważniejszych twórców muzyki amerykańskiej, w 1994 roku został stypendystą MacAthur Fellowship przyznawanego geniuszom.

Urodzony w Chicago w 1945 roku, odebrał gruntowane wykształcenie zwieńczone doktoratem z filozofii. Dziś na stałe mieszka w Nowym Jorku, jest nie tylko czynnym muzykiem, ale także wykładowcą w klasie kompozycji Wesleyan University. Od lat występuje w najbliższym gronie swych wychowanków.

CO? – 3 Nights with Anthony Braxton's Standard Quartet
KTO? – Anthony Braxton, Alexander Hawkins, Neil Charles, Stephen Davis
GDZIE? – Pardon, To Tu, Warszawa
KIEDY? – 15/01/2020; 20:30
BILETY? – 1-Dniowe: 89 zł (przedsprzedaż) / 99 PLN (w dniu koncertu)

Tagi: