Anthony Braxton i jego urodzinowa rezydencja podczas Doek Festival w Amsterdamie.

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

W dniu dzisiejszym, w Amsterdamie startuje Doek Festival, poświęcony twórczości Anthony'ego Braxtona. W ciągu 6 dniu Braxton wystąpi w towarzystwie muzyków związanych z kolektywem Doek. Festiwal jest również okazją do świętowania - 4-go czerwca urodzin Anthony'ego Braxtona.

Braxton jest właśnie w trakcie trasy koncertowej po Europie, podczas której, oprócz koncertów kwartetu, zaprezentuje także dwa duże projekty, w tym Sonic Genome, czyli jak sam go określa „mniej strategię kompozycyjną, a bardziej utopijny model idealnej demokracji”. Jak to zwykle bywa w przypadku pana Braxtona muzyczny koncept i tu przybrał formę pełną rozmachu. Kilka dni wcześniej, 28 maja Sonic Genom w wersji na 60 muzyków zagrał 8-godzinny perfomance w Muzeum Egiptu w Turynie. 

Od 2-go do 7-go czerwca w Amsterdamie dojdzie też do spotkania dwóch ważnych kolektywów muzycznych. Pierwszy to Nowojorska Fundacja Tri-Centric zajmująca się zarówno opieką nad ogromnym dziedzictwem, jak również bieżącą działalnością Anthony'ego Braxtona, mająca także aspiracje kształtowania nowych pokoleń muzyków. Drugi to z kolei Kolektyw Doek będący kluczową instytucją na improwizowanej scenie Amsterdamu, działającą nie tylko jako stircte muzyczna organizacja, ale także jako platforma wymiany doświadczenia i inspiracji. Sposób w jaki  Doek podchodzi do improwizacji wciąż ma ogromny wpływ na młodych improwizatorów na całym świecie. Jednym z elementów działalności kolektywu jest  Doek Festival, który przez lata urósł do rangi jednego z najważniejszych wydarzeń na europejskiej scenie improwizowanej.

Szczególnym dniem na tegorocznej edycji festiwal będzie 4 czerwca - dzien 70 urodzin Anthony'ego Braxtona. Wieczór rozpocznie Braxton wraz z Tri-Centric Tentet, a zakończy kompozycja napisana na wszystkich 20, występujących tego wieczoru, muzyków. W gronie gości będą doskonale znani nam Taylor Ho Bynum, Mary Halvorson i James Fei.