Anthony Braxton Charlie Parker Project na 11 płytach CD

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników geniuszu Anthony’ego Braxtona i Charliego Parkera, a także przykra jednocześnie informacja dla tych, którzy ulegli wrażeniu, że muzycy awangardowi to ludzie niedouczeni, za nic mający tradycję.

Pamiętacie powstały w 1993 roku sekstet Antony’ego Braxtona? A wydaną dwa lata później, podwójną płytę Charlie Parker Project zawierającą kompozycje zarówno wielkiego Birda, jak i utwory, które ten na stałe włączył do swojego repertuaru? Pierwotnie ukazała się nakładem szwajcarskiej Hat Hut Records.

Teraz już pod skrzydłami fundacji TRI CENTRIC, ćwierć wieku od tamtego wydarzenia, będzie okazja posłuchać jak braxtonowski sekstet zabrzmiał podczas całej trasy koncertowej z 1993 roku.

Epickie wydawnictwo składające się z 11 płyt kompaktowych trafia dziś na sklepowe półki. W skladzie zespołu same gwiazdy. Oprócz Anthony’ego Braxtona mamy tu Ariego Browna – na saksofonach sopranowym i tenorowym, Paula Smokera na trąbce, Mishę Mengelberga za klawiaturą fortepianu a w sekcji rytmicznej Joe Fondę – kontrabas i Hana Benninka na perkusji zastąpionego na chwilkę przez innego mistrza perkusji Pheroana AkLaffa.

Całość materiału pomieszczonego tym boxie to kompletna rejestracja każdego dźwięku, jaki zespół nagrał zarówno podczas koncertów, jak i w nagraniowym studiu, podróżując po Europie od Kolonii, Amsterdamu, przez Zurych i Antwerpię. I co ważne nie jest to po prostu prezentacja jeden do jednego każdego z koncertów, ale układ, zaproponowany przez samego Anthony’ego Braxtona mający charakter poważnej i monumentalnej artystycznej deklaracji poglądów lidera na sprawy wielkiej jazzowej tradycji.

O szczegółach wyboru, jak również detalach przedsięwzięcia informuje nas 26 stronicowa książeczka dołączona do płyty, której lwią cześć zajmuje esej słynnego krytyka Stuarta Broomera oraz fotografie Glenna Ito.

Anthony Braxton Charlie Parker Project wydany został w limitowanym do 500 sztuk nakładzie.  

Tagi: