Anna Gadt Quartet na festiwalu jaZZ i Okolice

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

8-go października w Centrum Kultury Jazovia, w Gliwicach, w ramach festiwalu jaZZ i Okolice 2016, usłyszymy Anna Gadt Quartet, z udział RGG Trio.

Anna Gadt to klasycznie wykształcona charyzmatyczna kompozytorka, improwizatorka i wokalistka, w której głosie słychać nostalgię i tęsknotę. Od wielu lat na scenie wspiera ją trio RGG: pianista Łukasz Ojdana, kontrabasista Maciej Garbowski i perkusista Krzysztof Gradziuk. Jako kompozytorka i autorka tekstów, poza dźwiękami i słowem, poszukuje środków wyrazu przede wszystkim w barwie, ciszy i przestrzeni. Wyraża siebie poprzez szeroko pojętą muzykę improwizowaną, w której spontaniczność i wolność wypowiedzi są celami nadrzędnymi. W swojej muzyce intrygująco oscyluje pomiędzy śpiewem, szeptem i opowiadaniem. Improwizując nie boi się używać głosu w sposób nietypowy.

W 2008 roku ukazała się jej debiutancka płyta „Na mojej drodze” (4ever Music/Warner), którą zwróciła na siebie uwagę krytyków i publiczności. Płyta przyniosła jej nominację do nagrody Fryderyk w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku.

W 2010 roku pojawiła się jej druga płyta ‐ “Still I Rise”, całej muzyce patronowała postać amerykańskiej poetki Mayi Angelou, której wokalistka dedykowała tytułowy utwór Still I Rise.

Trzeci album „Breathing” ukazał się w roku 2013 nakładem wytwórni Universal Music. Album zawiera 10 autorskich kompozycji  oraz  interpretację wiersza Mirona Białoszewskiego - „Liryka śpiącego”. Płyta wyznacza nowy trend w drodze artystycznej Anny Gadt, pełen słowiańskich i skandynawskich odniesień.

Na rok 2016 planowane są dwie premiery, albumu „Renaissance”, inspirowanego polską muzyką renesansu, który wokalistka nagrała w trio, z oryginalnym akordeonistą Zbigniewem Chojnackim i perkusistą Krzysztofem Gradziukiem, oraz kolejny autorski album z triem RGG. Ponadto Anna Gadt jest blisko związana z festiwalem Voicingers oraz z jedyną w Polsce jazzową formacją wokalną ‐ Jazz City Choir.

Wokalistka oprócz tradycyjnie rozumianego śpiewu, poszukuje nieoczywistych brzmień i technik wykonawczych. Koncepcją sięga do muzyki improwizowanej, gdzie nie ma podziału na zespół akompaniujący i lidera, całość podkreśla bogactwo różnic wszystkich muzyków i walor wzajemnego uzupełniania się. Celem staje się poszukiwanie wspólnej myśli, spontanicznego tworzenia tu i teraz. Wszystko to jest możliwe, dzięki znakomitemu zespołowi współtworzonemu przez trio RGG.

Jako kompozytorka i improwizatorka ciszę traktuje nie tylko jako formę pauzy, lecz przede wszystkim jako kluczowy moment pracy intelektualnej. Głębia jej głosu i technika pozwalają na poszukiwania brzmień, których celem najważniejszym jest ekspresja wykonawcza i przekaz emocjonalny.

Anna Gadt miała przyjemność rozpoczynać swoim koncertem występ Suzanne Vega, śpiewała w prestiżowych salach koncertowych kraju (m.in.: Teatr Wielki, Studio im. Agnieszki Osieckiej, Sala Kongresowa), koncertowała w Niemczech, na Łotwie, Ukrainie oraz w Montenegro.

CO? - Jazz i Okolice 2016: Anna Gadt Quartet
KTO? - Anna Gadt / RGG Trio: Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski, Krzysztof Gradziuk
GDZIE? - Centrum Kultury "Jazovia", Gliwice
KIEDY? - 08/10/2016, 19:00
BILETY? - 30zł

Tagi: