Anna Gadt - Breathing

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. prasowe

Anna Gadt za tydzień będzie cieszyć się trzecią płytą w swoim artystycznym dorobku. Ale dla tych wszystkich, którzy poznali jej poprzednie albumy, ci będą najbardziej zaskoczeni. "Breathing" to w przypadku Anny Gadt - nowe otwarcie. Bez standardów jazzowych, z własnymi kompozycjami, zaskakującą muzyką, w której jest czas, miejsce na dla słuchacza. W jej nagraniu Annie towarzyszli Łukasz Ojdana - fortepian, Maciej Garbowski - kontrabas i Krzysztof Gradziuk - perkusja czyli słynne RGG. Na tydzień przed premierą album "Breathing" w całości do posłuchania tylko u nas.

I tylko dla przypomnienia podajemy garść szczegółów z biografii Anny

Polska scena jazzowa wywodzi się z pasji i buntu wobec rzeczywistości, dwie ikony tej muzyki to Krzysztof Komeda i Tomasz Stańko. W tym kierunku zmierzają również upodobania wokalistki i liderki kwartetu.

Anna Gadt urodziła się w Polsce, kraju "pomiędzy" wschodem i zachodem. Sama ma poczucie bycia „pomiędzy“, gdyż mieszają się w niej słowiański temperament i specyficzna skandynawska melancholia. Charyzmatyczna wokalistka, w której głosie słychać nostalgię i tęsknotę, wspierana jest przez trio: Łukasz Ojdana fortepian, Maciej Garbowski kontrabas, Krzysztof Gradziuk perkusja. Muzycy kładą nacisk na sonorystyczne podejście do muzyki, gdzie eksponuje się nie technikę, lecz brzmieniowe właściwości utworów.

Anna Gadt jako kompozytorka i autorka tekstów, poza dźwiękami i słowem środków wyrazu poszukuje przede wszystkim w barwie, ciszy i przestrzeni. Wyraża siebie poprzez szeroko pojętą muzykę improwizowaną, w której spontaniczność i wolność wypowiedzi są celami nadrzędnymi.

Anna Gadt to niespokojny duch poszukujący formy wypowiedzi poprzez słowo, dźwięk a zwłaszcza ciszę. W swojej muzyce intrygująco oscyluje pomiędzy śpiewem, szeptem i opowiadaniem. Improwizując nie boi się używać głosu w sposób nietypowy.

Odkryta i doceniona przez Billy Harpera, w 2006 roku otrzymała nagrodę główną podczas międzynarodowego konkursu wokalistów jazzowych: Jazz Stuggle. W 2008 roku ukazała się Jej debiutancka płyta: Na mojej drodze (4ever Music/Warner), którą zwróciła na siebie uwagę krytyków i publiczności. Płyta przyniosła nominację do nagrody Fryderyk w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku

i wiele koncertów w kraju m.in.: podczas Szczecin Music Fest, gdzie rozpoczynała swoim występem koncert Suzanne Vega. Wielokrotnie udzielała się w projektach zagranicznych, m.in. w ramach: Blueboat Jazz Festiwal, Saulkrasti Jazz Festiwal, Montenegro Jazz Festival.

W 2010 roku pojawiła się jej druga płyta ‐ “Still I Rise”. Album zaowocował m.in. koncertem w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Radiowej Trójce. Gościnnie można ją usłyszeć w sekstecie Włodzimierza Nahornego. Blisko związana z festiwalem Voicingers a także z jedyną w Polsce jazzową formacją wokalną ‐ Jazz City Choir.

 

Anna Gadt - Breathing (Universal 2013) by Jazzariumpl on Mixcloud