Anja Lechner, Pablo Márquez- Die Nacht – Schubert z gitarą i wiolonczelą

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Niemiecka wiolonczelistka Anja Lechner i argentyński gitarzysta Pablo Márquez poznali się w 2003 roku i od tego czasu ich współpraca rozwija się nieustannie. A jednak na ich pierwszą wpsólnąpłyte trzeba było poczekać 15 lat.

W końcu jednak materiał muzyczny powstał i nosi tytuł DIe Nacht. Na płycie obydwoje artyści czerpią z silnej tradycji utworów z akompaniamentem gitary z czasów XIX wiednia. Lechner i Márquez grają tutaj niektóre z ulubionych utworów Franciszka Schuberta (Die Nacht, Nacht und Träume, czy Der Leiermann), stanowiących elegancką ramę dla głównego nagrania tego albumu: wspaniałej sonaty Arpeggione Schuberta.

Wiele z dzieł Schuberta doczekało się alternatywnych wersji na gitarę jeszcze za życia kompozytora, a w niektórych przypadkach wersja gitarowa poprzedziła tę na fortepian. Na albumie znalazły się także pełne wdzięku Trois Nocturnes – oryginalnie napisane przez  Friedricha Burgmüllera (1806-1874) na wiolonczelę i gitarę.

Wydanie Die Nacht zbiega się czasie z początkiem europejskiej trasy Lechner i Márqueza, która obejmuje koncerty w Niemczech, Austrii, Francji, Węgrzech i Rumunii. A oto pełna lista pomieszczonych na płycie utworów.

1. Nocturne Nr. 1 in a-Moll – Andantino

2. Nacht und Träume (D 827)

3. Nocturne Nr. 3 in C-Dur – Allegro moderato

4. Die Nacht

5. Der Leiermann (aus: Die Winterreise, D 911) 

“Arpeggione” Sonate in a-Moll (D 821)

6. Allegro moderato

7. Adagio

8. Allegretto

9. Fischerweise (D 881)

10. Meeres Stille (D 216)

11. Nocturne Nr. 2 in F-Dur – Adagio cantabile

12. Romanze aus Rosamunde (D 797)

13. Nocturne Nr. 1 in a-moll – Andantino (var.)

Tagi: