Alloy - nowy album Tyshawna Sorey’a

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat. promocyjne

Tyshawn Sorey to jeden z naszych ulubionych perkusistów. Nowa płyta artysty ukazała się właśnie nakładem Pi Recordings.

W naszych sympatiach do Sorey’a nie jesteśmy wcale osamotnieni: New York Times okrzyknął go jednym z pięciu bębniarzy, których czas właśnie nadszedł, jego poprzednia autorska płyta Oblique-I trafiła do wielu rankingów płyt roku 2011, a do swoich zespołów zapraszają go regularnie Vijay Iyer, Steve Coleman, Steve Lehman, Myra Melford a także… Tomasz Dąbrowski. To za sprawą tego ostatniego Tyshawn kilkakrotnie odwiedzał jazzowe kluby między Odrą a Bugiem, zjednując sobie polską publiczność.

Mam świadomość, że większość moich prac nigdy nie zostanie wykonana, co jest przygnębiające, ale staram się o tym nie myśleć - mówił nam kilka lat temu Tyshawn Sorey, który miał już na swym koncie bardzo ambitne projekty kompozytorskie, jak „Homograph” czy „Permutations”. Jednak za sprawą współpracy z Pi Recordings pozycja Soreya znacząco się zmienia - a on sam cieszy się coraz większym uznaniem, nie tylko jako perkusista, ale i kompozytor i bandleader.

Choć Alloy to płyta na dość tradycyjny skład - fortepian/bas/bębny słychać w niej dalece nieortodoksyjne podejście kompozytora.
Alloy jest poniekąd wyzwaniem rzuconym tej kanonicznej jazzowej formie - a Sorey ma do tego celu partnerów znakomitych: Cory Smythe, oprócz tego, że od lat współpracuje z Tyshawnem, jest także muzycznym towarzyszem skrzypaczki Hilary Hahn, członkiem International Contemporary Ensemble. Na improwizowanej scenie spotkał na swej drodze m.in. Petera Evansa, Vijaya Iyera, Steve’a Lehmana a nawet Anthony’ego Braxtona.
Basista Chris Tordini to m.in. 1/5 Claudia Quintet a także członek zespołów Becci Stevens, Grega Osby, Jeremy Pelta, Steve’a Lehmana czy Jima Blacka.

Na podzielonej na 4 części płycie w gąszcz improwizacji wplecione zostały inspiracje twórczością Mortona Feldmana, Karlheinza Stockhausena a także Brahmsa, Debussyego, Billa Evansa i Autechre. Pod numerem trzecim znalazła się kompozycja „Template” znana z płyty Soreya „That/Not”. W zamykającej album, półgodzinnej suicie „Love Song” znalazł się taże cytat z hitu „When a Man Loves a Woman”

Album dostępny jest na stronach wydawnictwa Pi Recordings.
http://pirecordings.com/album/pi56

Tagi: