Alicja Serowik na Babskim Graniu 2018

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

4 lutego, w klubie Żak, w Gdańsku, w ramach festiwalu Babskie Granie 2018 usłyszymy Alicję Serowik, z zespołem oraz Kwartet Bonsai. Wokalistka promuje swój najnowszy album „DO ŚË SÅJD”.

„DO ŚË SÅJD” – to najnowszy album wokalistki Alicji Serowik inspirowany pieśniami kurpiowskimi. Jest to kontynuacja projektu, którego owocem była EPka, wydana w marcu 2016 roku. Płyta zawiera dziesięć utworów zaczerpniętych ze źródła wiedzy o kulturze muzycznej kurpiowskiego ludu – „Puszcza Kurpiowska w pieśni”, opowiadających o życiu zwykłych ludzi, ich tradycjach i obyczajach, aranżacyjnie zanurzonych w nurcie szeroko rozumianej muzyki improwizowanej. Wśród utworów tradycyjnych znalazła się również kompozycja własna, napisana specjalnie przez pianistę Michała Marka Ciesielskiego, odpowiedzialnego również za aranżacje wybranych utworów, jako wyraz osobistego, współczesnego spojrzenia na przestrzeń muzyki kurpiowskiej.

Do nagrania płyty Alicja zaprosiła oprócz wspomnianego już Michała, trójmiejskich muzyków znanych bywalcom Festiwalu Jazz Jantar: kontrabasistę Krzysztofa Słomkowskiego, akordeonistę Arka Czernysza, perkusistę Adama Golickiego oraz kwartet smyczkowy BONSAI.
Dla muzyków improwizujących wyzwaniem stało się odczytanie na nowo mocno zakorzenionych w tradycji kompozycji i spojrzenie na nie przez pryzmat całkowitej swobody wypowiedzi, a tym samym nadanie im nowego życia. Alicja Serowik: „Pragniemy pogodzić stylistykę kurpiowskich pieśni z jazzowym przekazem. Zależy nam na stworzeniu dzieła, które staje się spoiwem dla różnobarwnych środków muzycznego wyrazu. Sięgając do wiecznie bijącego kurpiowskiego piękna, w którym drzemie niezwykła moc, staramy się ukazać tę nieuchwytną melancholię, tęsknotę, kroplę duszy i zadumy, zarazem światło i mrok, a także to, co łagodne i surowe.”

CO? – Babskie Granie 2018: Alicja Serowik
KTO? – Alicja Serowik, Michał Marek Ciesielski, Krzysztof Słomkowski, Arek Czernysz, Adam Golicki / Kwartet Bonsai: Magdalena Mitkowska-Zwijacz, Sylwia Namroży, Weronika Kulpa, Weronika Wiśniewska
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 04/02/2018, 20:00
BILETY? – 35 zł - bilet normalny | 30 zł - super zniżka* na Kartę do Kultury | 25 zł - zniżka* dla studentów, uczniów i seniorów | 15 zł - zniżka* na Kartę Dużej Rodziny

Tagi: