Alfons Slik i Amir Elsaffar na rozpoczęcie 22. festiwalu Jazz Jantar

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

25 października startuje 22. edycja festiwalu Jazz Jantar. Na koncercie inauguracyjnym w klubie Żak wystąpią Alfons Slik oraz Amir Elsaffar The Two Rivers Ensemble.

Pianista Grzegorz Tarwid i perkusista Szymon Gąsiorek są dobrze znani publiczności jazzowych festiwali. Spotkali się w Kopenhadze na studiach w Rhythmic Music Conservatory, która to uczelnia ma znaczący wpływ na to, co dzieje się na młodej polskiej scenie jazzowej. Tworzą duet ALFONS SLIK, w którym – jak sami mówią – „nie powstrzymują się przed swobodną ekspresją łączącą ich instrumentalny warsztat z nieposkromionymi recytacjami i eksperymentami brzmieniowymi, a nasza muzyka oscyluje pomiędzy free jazzem, współczesną muzyką klasyczną, rock’n’rollem, disco i… polskimi zwyczajami weselnymi.”
Jesienią ukarze się ich pierwszy album „Nie przejmuj się”.

Two Rivers Ensemble to sekstet jazzowych muzyków o bliskowschodnim pochodzeniu, którzy poczynili znaczne kroki w wykorzystywaniu wzorca melodycznego makamu, transformując go w brzmienie jazzowe. Ta muzyka, głęboko zakorzeniona w formach muzycznych Iraku i bliskich mu regionów, mówi językiem swingu, improwizacji i interakcji grupowej, a wynikający z tego dźwięk różni się od pozostałych współczesnych międzykulturowych fuzji muzycznych. Po ośmiu latach intensywnego koncertowania i wyjazdów w trasy, a także wydaniu trzech bardzo dobrze przyjętych albumów – „Crisis” (2015), Inana (2011) i „Two Rivers” (2007) – Two Rivers Ensemble wypracowało instynktowną łatwość postępowania z niezwykle złożoną muzyka ElSaffara, co umożliwiło zespołowi granie z kreatywnością, która wykracza poza czysto techniczne wyzwanie w stylu zakorzenionym w tradycji. Powstaje zupełnie nowa estetyka.

CO? – 22. Jazz Jantar: Alfons Slik / Amir Elsaffar The Two Rivers Ensemble
KTO? – Alfons Slik: Grzegorz Tarwid, Szymon Gąsiorek / Amir Elsaffar The Two Rivers Ensemble: Amir ElSaffar, Carlo DeRosa, Ole Mathisen, Nasheet Waits, Tareq Abboushi, Zafer Tawi
GDZIE? – Klub Żak, Gdańsk
KIEDY? – 25/10/2019; 20:00
BILETY?:
25 zł I pula / 35 zł II pula – zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
30 zł I pula / 40 zł II pula – ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
40 zł I pula / 50 zł II pula – super zniżka* na Kartę do Kultury
50 zł I pula / 60 zł II pula – bez zniżek

Tagi: