Album "Live" tria Marcina Wasilewskiego na liście Billboardu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Nowy album Marcina Wasilewskiego pt. "Live" (ECM Records/Universal) zajmuje w tym tygodniu 15 miejsce na liście albumów jazzowych Billboardu (Billboard Jazz Album Chart), dzieląc zestawienie ze zwycięskim duetem Diana Krall & Tonny Bennett oraz innymi jazzowymi gigantami, takimi jak John Coltrane, Wayne Shorter, Ella Fitzgerald i Louis Armstrong, a także takiomi ikonami muzyki naszych czasów jako Paul Simon, Willie Nelson, czy Van Morrisson. “Live” to piąty z kolei album Tria dla ECM Records, a pierwszy koncertowy wydany w tej wytwórni, a jego premiera miała miejsce raptem dwa tygodnie temu – 14 września. Nie jest to pierwsza polskie tria pojawia się w tym zestawieni: trzy poprzednie albumy  (January, Faithful and Spark Of Life) również znajdywały się już wcześniej na listach Billboardu.

Zespół od lat jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie.
Lider tria, Marcin Wasilewski- pianista i kompozytor, podziwiany przez publiczność za niezwykłą świadomość muzyczną i dbałość o dźwięk oraz ogromny talent w kreowaniu dramaturgii swoich kompozycji, dwukrotnie - bo w 2015 i 2011 r. – pojawiał się jako "wschodząca gwiazda" fortepianu w najważniejszym dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków na świecie- kultowego magazynu Down Beat (Down Beat Annual International Critics Poll).

W 2019 Marcin Wasilewski, Sławomir Kurkiewicz (kontrabas) i Michał Miśkiewicz (perkusja) będą świętować wspólne 25 lat na scenie. Przez 15 lat byli oklaskiwanymi towarzyszami wielkiego Tomasza Stańki w jego Kwartecie, nagrywając trzy albumy dla ECM Records i koncertując na całym świecie. Jak powiedział sam Tomasz Stańko "... w całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy takiego zespołu. Dziwię się tym muzykom każdego dnia. Po prostu stają się coraz lepsze ".

Tagi: