Aki Takase i Yui Kawaguchi zainaugurują Art Of Improvisation Creative Festival

Autor: 
Redakcja

Duet Aki Takase i Yui Kawaguchi 21. czerwca we Wrocławiu otworzą tegoroczną edycję Art Of Improvisation Creative Festival prezentując projekt „Cadenza – Die Stadt im Klavier V". Będzie to pierwsza wizyta artystek w Polsce. 

Ukierunkowane  na proces  i  zmianę  spotkanie  dwóch  wyjątkowych japońskich artystek, podczas którego zostanie zaprezentowana piąta odsłona projektu, zatytułowana Cadenza, bazująca na relacji pomiędzy “miejskością”, dźwiękiem i ruchem. Pianistka Aki Takase kreuje z dźwięków mapę miasta, budując jego kolejne elementy. Po mieście tym porusza się tancerka Yui Kawaguchi. Dialog między  dwiema  silnymi,  artystycznymi  osobowościami, wzajemna komunikacja, prowadzi widzów w zaskakujące wymiary sztuki.

 

Aki Takase zanurzona w tradycjach muzycznych rodzimej Japonii, pianistka i kompozytorka jest jedną z najbardziej wszechstronnych i wybitnych postaci współczesnego jazzu i muzyki improwizowanej. Pod wpływem m.in.: Ornette’a Colemana, Johna Coltrane’a oraz Charlesa Mingusa Takase szybko zwróciła się ku improwizacji. Zanim ukończyła 25 lat prowadziła własne grupy muzyczne. Dziś pracuje z czołówką światowej sceny improwizowanej.

Yui Kawaguchi japońska choreografka, performerka i tancerka. Jej układy choreograficzne kładą nacisk przede wszystkim na synchronizację ruchu z dźwiękiem. Yui uczyła układów choreograficznych na potrzeby otwarcia Igrzysk Olimpijskich w 2002 roku, a także współpracowała przy znanych teledyskach, filmach i pokazach mody. W 2010 roku dołączyła do projektu "Flying Bach”,  który zdobył nagrodę "Echo Klassic Sonderpresis" w 2010 roku. Za solowe przedstawienie „Andropolaroid" została nagrodzona na "Der Kölner Tanztheaterpreis 2010".