Aga Zaryan w sobotę w Jazzarium Cafe!

Autor: 
Redakcja

Już w najbliższą sobotę, 23 czerwca, w Jazzarium Cafe (przy ulicy Wilczej 50/52, róg ul. Poznańskiej w Warszawie) gościem będzie Aga Zaryan. Znakomita wokalistka, zdobywczyni platynowej płyty za album "A Book of Luminous Things" oraz złotej za "Księgę Olśnień" spotka się z fanami by porozmawiać o muzyce, doświadczeniach azjatyckiej trasy koncertowej, pracy dla Blue Note i planach na przyszłość. Spotkanie poprowadzi Kajetan Prochyra. Wstęp wolny! Start: 21:00.

Aga Zaryan jest dziś rozpoznawalną w świecie wokalistka jazzową młodego pokolenia. Aga przybliża współczesnej publiczności to, co najlepsze w historii jazzu, kontynuując tradycję takich artystów jak Shirley Horn, Carmen McRea i Joni Mitchell. Wyróżnia ją specyficzny styl, smak i podejście do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Wokalistce udało się połączyć ambitne cele artystyczne z umiejętnością dotarcia do szerszej publiczności. Jej albumy osiągnęły statusy Złotych i Platynowych Płyt. Czterokrotnie zwyciężała w plebiscycie na Najlepszą Wokalistkę Roku magazynu Jazz Forum (2007-2010). Jest laureatką nagrody Fryderyka. To pierwsza polska artystka wydająca albumu pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records.Swój sukces zawdzięcza niezwykłej barwie głosu, znakomitym umiejętnościom wokalnym i charyzmie scenicznej.

Po sukcesie albumu “A Book of Luminous Things” z anglojęzycznymi interpretacjami wierszy Czesława Miłosza i jego ulubionych poetek, Aga Zaryan przygotowała polską wersję płyty. “Księga Olśnień” to drugi polskojęzyczny album w dyskografii Agi Zaryan. Składa się na niego 12 kompozycji. Do współpracy przy utworze “To jedno” wokalistka zaprosiła Grzegorza Turnaua. Piosenka ta, jako pierwsza, będzie promowała album.

Motywacją Agi Zaryan do nagrań po polsku były “siła języka, głębia oraz wyrazistość przekazu, które oferuje poezja w języku ojczystym. “…Miłosz pisał swoje wiersze po polsku, dopiero później były one przekładane na inne języki…” mówi artystka. Mam nadzieję, że w “Księdze Olśnień” słuchacze natrafią na tematy im bliskie. Ja w wybranej poezji znalazłam swoje olśnienia”.


Poprzedni, anglojęzyczny album “A Book of Luminous Things” ukazał się w czerwcu 2011 r. i zyskał juź status Platynowej Płyty. Nagrania po angielsku podyktowane były przede wszystkim chęcią promocji twórczości Czesława Miłosza za granicą. Aga Zaryan wróciła niedawno z tournée po Japonii i Chinach, gdzie w ramach programu polskiej prezydencji zaprezentowała publiczności repertuar z poezją Miłosza, między innymi w prestiżowym klubie Cotton Club w Tokio, podczas Tokio Jazz Festival oraz na Ninegates Jazz Festival w Pekinie.

 

 

Tagi: