Aga Yano Trio, Zgniłość i Sundial III Feat. Irek Wojtczak w Centrum Praskim Koneser,

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Aga Yano Trio, Zgniłość i Sundial III Feat. Irek Wojtczak wystąpią 30 czerwca w Praskim Centrum Koneser, w ramach drugiego koncertu towarzyszącego tegorocznej edycji festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.

Aga Yano Trio czyli „melodie co z gór płyną” w jazzowej odsłonie. Połączenie folkloru Kolumbii, rdzennych melodii Ameryki Poludniowej, pieśni plemion Qechua z autorską twórczością członków zespołu. Jazzowe world music z regionów, które rzadko słychać a Europejczyk jest tam sporadycznie spotykanym gościem. Muzyczny dialog dwóch światów. Fusion sacrum i profanum. Trio wystapi w składzie Paul Odoszewski, Edilson Sanchez i Aga Yano.

Zgniłość to nowy zespół krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka (Świetliki). Do współpracy zaprosili młodych jazzmanów z Trójmiasta: saksofonistę Michała Ciesielskiego i trębacza Dawida Lipkę (sekcję dętą Tymona Tymańskiego), kontrabasistę Macieja Sadowskiego oraz perkusistę Tomasza Kopra. Obecnie zespół Zgniłość na saksofonie tenorowy zasila również warszawski pisarz Mariusz Czubaj. Zgniłość wykluła się z zespołu Jazztliki grającego jazzowe covery największych szlagierów Świetlików. Obecną muzyczną trajektorię Zgniłości można by określić jako postpostironiczny-postzimnofalowy-postyass. Skład śmiało nawiązuje do najlepszych pomorskich i krakowskich tradycji muzycznych. W maju 2017r. ukazał się dwupłytowy audiobook Marcina Świetlickiego pt. "Drobna zmiana" (Wydawnictwo a5), za którego oprawę muzyczną odpowiada Zgniłość. "Drobna zmiana" to pierwsza na świecie książka do słuchania, zarejestrowana na żywo z udziałem improwizującego zespołu i publiczności. Teraz Zgniłość  wyrusza w Polskę z trasą promująca drugą płytę zespołu pt. "Siedmiościan". Krążek zawiera, obok autorskich kompozycji, szereg zaskakujących muzycznych reinterpretacji (m.in. "Mmmorderstwo" czy "Przysiadalność"). W nagraniach gościnnie wzięli udział legendarny trębacz Antoni Ziut Gralak oraz znana aktorka i germanistka Julia Kamińska. Płytę promują single "Hotel Savoy" i "To ten sam wiatr”. Płyta Siedmiościan uzyskała notę TopNote magazynu JazzPRESS oraz została jedną z pięciu płyt roku 2017 wg magazynu Playboy.

W kwietniu 2018 roku, zespół SUNDIAL TRIO wraz z trójmiejskim saksofonistą Irkiem Wojtczakiem zagrał dwa koncerty w łódzkim klubie Ciągoty i Tęsknoty. Obydwa wieczory zostały zarejestrowane z myślą o płycie, przez Michała Kupicza. Płyta „SUNDIAL III feat.

Irek Wojtczak” odbiega jednak od klasycznych standardów płyt nagranych na żywo. Znalazł się na niej głównie premierowy materiał napisany przez wszystkich członków kwartetu. To obraz zespołu bardziej rozegranego, bardziej żywego, choć jest tez miejsce na wyciszenie i eksperyment. Postać Irka Wojtczaka znanego doskonale fanom muzyki improwizowanej, doskonale wpasowała się w wielowymiarową muzykę SUNDIAL TRIO.

CO? – Warsaw Summer Jazz Days: Aga Yano Trio / Zgniłość / Sundial Iii Feat.Irek Wojtczak
KTO? – Aga Yano Trio / Zgniłość / Sundial Iii Feat.Irek Wojtczak
GDZIE? – Centrum Praskie Koneser, Warszawa
KIEDY? – 30/06/2019; 14:00
BILETY? - wstęp wolny

Tagi: