A'freak-an Project zagra w ogrodzie Muzeum Sopotu

Autor: 
Redakcja
 
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trójmiejskich muzyków jazzowych - Wojciech Staroniewicz zaprezentuje swój autorski projekt „A'freak-an” w najbliższy czwartek 22 sierpnia o godzinie 20:00 w Ogrodzie Muzeum Sopotu. Będzie to koncert z cyklu: "Muza w Muzeum".
 
„A'freak-an Project” Wojciecha Staroniewicza to projekt muzyczny inspirowany twórczością czarnego lądu. Posługując się własnym językiem i wyobraźnią, artyści tworzą całkiem nową wizję tego bogatego kulturowo kontynentu. Program koncertu stanowić będą utwory inspirowane nazwami - imionami, które w poszczególnych językach południowoafrykańskich nabierają dodatkowego znaczenia. „Asale” jest kobiecym imieniem, które można przetłumaczyć jako „mówić” w języku Yao (Malawi); „Dingane” to męskie imię, które oznacza „tego, który poszukuje” w języku Zulu (RPA); „Chisisi” znaczy „sekret” w języku Yao (Malawi); Muchaneta oznacza „poczujesz się zmęczony” w języku Shona (Zimbabwe); „Chenzira” oznacza „urodzony w podróży” w języku Shona (Zimbabwe); „Utni” to „życie” w języku Yao (Malawi) i w końcu „Dakarai” to „radość” w języku Shona (Zimbabwe). Imiona te definiują każdy utwór ze strony muzycznej, wizualnej i interpretacyjnej.

Ważnym elementem każdego „A'freak-an” jest improwizacja oraz wzajemna inspiracja muzyków, która powoduje, że każdy koncert jest zupełnie inny, niepowtarzalny. Emocjonalność utworów sprawia, że odbiorcy czują się częścią muzyki, a dzięki wizualizacjom z łatwością przenoszą się do krainy dźwięków. Połączenie wrażeń audiowizualnych zwiększa siłę odbioru i przekazu, co z pewnością nabiera dodatkowego znaczenia w otoczeniu sopockich kontenerów.

Do wspólnego grania skomponowanej przez siebie muzyki, która stanowi trzon tego projektu Wojciech Staroniewicz - saksofon tenorowy zaprosił znanych i cenionych muzyków ze środowiska trójmiejskiego. Oto i oni:
 Przemek Dyakowski - tenor sax, Darek Herbasz - tenor/baryton sax, Marcin Janek - tenor/sopran sax, Dominik Bukowski - marimba/wibrafon, Janusz Mackiewicz - gitara basowa, Roman Ślefarski - perkusja, Larry Okey Ugwu - afrykańskie instrumenty perkusyjne.