Jesteś tutaj
Adwentowy weekend w Pardon, to tu
W sobotę Neurasja (Asja - śpiew; Wojtek traczyk - bas; Marcin Ciupidro - wibrafon, philicorda; Karol Czajkowski - gitara i Hubert Zemler - perkusja), w niedzielę węgierska grupa folkowa Fabatka, w poniedziałek Daktari a w przyszły czwartek Wovoka - tak zapowiada się "długi weekend przedświąteczny na scenie warszawskiego Pardon, to tu. Warto odwiedzić ten klub, nawet w Adwencie :-)
Neurasja - 15 XII 2012, godzina 20:30
Asja, wokalistka wspierania przez przyjaciół - gitarzystę Karola Czajkowskiego, basistę Wojtka Traczyka, perkusistę Huberta Zemlera i wibrafonistę Marcina Ciupidro, w oryginalnym i intrygującym projekcie. Neurasja gra w klasycznym, rockowym składzie - wokal, gitara, bas i perkusja, delikatnie przyprawionym odrobiną elektroniki. Jesiennie melancholijne, chwytające za serce, piękne melodie w wyjątkowym brzmieniu, łączącym brudny, narkotyczny feeling, z krystalicznym, wzruszającym głosem Asji.
T-Bone Burnett spotyka Krystynę Konarską, Grizzly Bear spotyka Mirę Kubasińską, Tajfuny spotykają Beth Gibbons.
O muzyce Neurasji trudno powiedzieć jako o muzyce konkretnego nurtu. To oryginalna, zmierzająca w kierunku rockowej alternatywy twórczość, na którą składają się przede wszystkim piosenki - smutne, kobiece, z tekstami w języku polskim. Brzmieniowo osadzone w latach 60/70, są jedynie pretekstem do otwartej na eksperyment i improwizację formuły muzykowania, w której ważny jest każdy dźwięk i napięcie zbudowane pomiędzy muzykami. Piosenki Neurasji czerpią niekiedy melodykę, skale i podziały rytmiczne z muzyki ludowej. Jednak pierwiastki etniczne są tu jedną z wielu inspiracji, obok czarnego bluesa, rocka, psychodelii czy minimal music.
Na koncertach, utwory długie, narkotyczne, mieszają się z formami krótkimi - piosenkowymi. Transowa sekcja z mocnym, masywnym basem, jazzująco-bluesowa gitara, wibrafon dodający teatralno-psychodelicznego klimatu i przeszywający głos wokalistki - niezwykle sugestywny i emocjonalny, budują bajkowy świat.
FABATKA - 16 XII 2012, godzina 20:30
Folk z Węgier? Muzyka z Transylwanii? Melodie ludów z takich regionów jak Turcja, Wołochy, Mołdawia, Hucuła, Rumunia oraz Polska i Węgry ?! - właśnie tak! :) i to już w niedziele, 16.12.2012 w "Pardon, To Tu"!! Do węgierskiego zespołu FABATKA dołączy trzech polskich gości, znakomicie znanych nie tylko w kręgach etno-muzycznych: Anna Braćko / Maciej Cierliński / Marcin Drabik.
Muzyka zespołu FABATKA bazuje na prastarych motywach muzycznych jeszcze istniejących na kresach Europy Środkowej. Muzyka ta była znana zarówno wśród ludzi żyjących z pasterstwa na stokach Karpat, jak i ludów niecki karpackiej zajmujących się rolnictwem i trudniących żołnierką. Nie jest przypadkiem, że ta muzyka zachowała się właśnie na kresach, bowiem tereny, które w średniowieczu były jeszcze otwarte, w okresie powstawania państw narodowych stały się wyizolowanymi wyspami etnicznymi. Mieszkańcy tego świata starali się zachować swoje dawne wartości, zwyczaje, tradycje i dzięki temu udało im się utrzymać własną tożsamość etniczną.
Węgierskie melodie rodem z Siedmiogrodu często pojawiają się w polskiej muzyce ludowej między innymi dzięki temu, że wraz z pochodzącym z tej krainy królem Stefanem Batorym przybyły do Polski również liczne oddziały żołnierzy piechoty. Zjawisko to opisał w swoich pracach badawczych i opracowaniach Joszko Broda, znakomity artysta-muzyk ludowy, który czerpie z tych melodii w swojej twórczości. Melodie, które teraz zabrzmią, często słyszane były podczas odpoczynku wojska przy ogniskach, a także w czasie przemarszu wojsk na polu walki (dźwięk piszczałek bojowych).
Zespół wydał trzy płyty: „Wczoraj i dziś szedłem do domu..” (2000) z muzyką siedmiogrodzką (z Felcsik) i z regionu mołdawskiego, „…by świat nas kochał” (2002), „Latem czerwone, zimą niebieskie ...” ( 2008) nakładem firmy fonograficznej Fono.
Wystąpią:
Ferenc Ségercz - piszczałki pasterskie, kawel, tilinka
István Kelemen - kobza ośmiostrunowa, skrzypce
Lehel Vitályos - kontrabas
Szabolcs Csibi - kobza ośmiostrunowa, śpiew, gardon (poprzednik kontrabasu)
Anna Braćko - głos
Maciej Cierliński - lira korbowa
Marcin Drabik - skrzypce
Daktari - 17 XII 2012 godzina 20:30
Daktari to zespól założony przez trębacza Olgierda Dokalskiego w 2010 roku w Warszawie. W muzyce Daktari odnaleźć można wpływ jazzowej awangardy lat 60tych, echa muzyki folkowej i klezmerskiej, a także inspiracje postrockiem, no-wave i gitarowym noise'm.
Olgierd Dokalski – trąbka
Mateusz Franczak – saksofon tenorowy
Robert Alabrudziński - perkusja
Maciej Szczepański – bas
Miron Grzegorkiewicz – gitara
Jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty zespół zaznaczył swą obecność na dużych polskich festiwalach, m. in. Heineken Open'er, Nowa Tradycja, Nowa Muzyka Żydowska, Warsaw Summer Jazz Days, co jest fenomenem – żaden polski zespół nie dostał takiej szansy. Grupa wystąpiła też na festiwalu Warszawa Singera, a premiera ich debiutanckiego krążka miała miejsce na Tzadik Festival w Poznaniu.
Debiutancka płyta Daktari "This Is The Last Song I Wrote About Jews. Vol. 1." ukazała się w 2011 roku nakładem Multikulti Project. Pochodzące z niej kompozycje można było usłyszeć między innymi w Radiowej „Jedynce”, „Dwójce”, TOK FM, Radio PIN, Kampus, czy też Radio Jazz. Płyta została wyróżniona statusem płyty miesiąca w Radio PIN oraz płyty tygodnia w Programie 2 Polskiego Radia. Ponadto, płyta znalazła się na listach najlepszych płyt roku 2011 portali muzycznych: Porcys, Uwolnij Muzykę oraz Tego Słucham. Wkrótce po wydaniu albumu, zespół Daktari został wybrany, by reprezentować polską muzykę folkową na największych targach world music na świecie: WOMEX EXPO 2011 w Kopenhadze. Na składance „Rootz from Polska” znalazł się utwór „Pollux”. Ten sam utwór znalazł się na kompilacji „MuLaKuŻ - New Jewish Music out of Poland 2009 – 2011”, ukazującej najciekawszych artystów, którzy grali w krakowskim klubie Cheder Cafe, w ramach Muzycznego Laboratorium Kultury Żydowskiej.
Na zimę planowane jest wydanie "Lost Tawns", czyli drugiej płyty zespołu. Znajdą się na niej cztery improwizowane utwory, trwające w sumie około pięćdziesięciu minut.
WOVOKA - 20 grudnia 2012, godzina 20:30
W czwartek na scenie Pardon, to tu wystąpi zespól, który po pierwsze, daje nam bardzo rzadko ta możliwość zobaczyć ich na scenie, a po drugie, który się składa z czterech osobowości, których nie trzeba już prawdopodobnie przedstawiać:
WOVOKA!!!
Mewa Chabiera - śpiew
Raphael Rogiński - gitara
Ola Rzepka - organy
Paweł Szpura - perkusja
Usłyszymy bluesy pochodzące z pierwszych nagrań terenowych / Muzyka czarnych Indian i Indian północno amerykańskich. Będzie to ostatni w tym roku koncert w Pardon, to tu.
- Aby wysyłać odpowiedzi, należy się zalogować.