Adam Bałdych Quartet wystąpi w siedzibie NOSPR

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

SACRUM PROFANUM to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla niemieckiej oficyny wydawniczej ACT MUSIC, który swoją premierę miał 29 marca 2019 roku. 19 listopada Adam, wraz ze swoim kwartetem wystąpi w siedzibie NOSPR, w Katowicach, w ramach cyklu JazzKLUB.

SACRUM PROFANUM jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata - jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie „Miserere” Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofi Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany  z ogromnym namaszczeniem formalnym, a jego próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno - interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bałdych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwanie i tworzy nowy projekt, włączając w niego również swoje nowe kompozycje napisane specjalnie dla tego kwartetu. 

Po niezwykle udanych projektach „The New Tradition” z Yaronem Hermanem, „Antiphona - Psalmy Syryjskie" czy ostatnio „Brothers” z norweskim Helge Lien Trio, Bałdych tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych jak  dźwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualną, ale w ciągłym dialogu ze swoim odbiorcą. Najnowszy projekt Adama Bałdycha – Adam Bałdych Quartet – współtworzony jest z wybitną czołówką polskiego jazzu Krzysztofem Dysem na fortepianie, Michałem Barańskim na kontrabasie i Dawidem Fortuna na perkusji.

Adam Bałdych to jeden z najlepiej rozpoznawanych polskich skrzypków jazzowych w Europie. Od czasu swojego międzynarodowego debiutu w 2012 roku nieprzerwanie wydaje w ACT, jednej z najważniejszych obok ECM oficyn w Europie.

Adam Bałdych to wschodząca gwiazda dzisiejszego jazzu. Był nominowany do tak ważnych nagród jak ECHO JAZZ 2013 i regularnie współpracuje z jednej strony z wybitnymi artystami światowego jazzu, jak Billy Cobham, Joachim Kuhn, Michelem Portalem, z drugiej wybitnymi twórcami muzyki klasycznej w tym z Agatą Zubel, Cezarym Duchnowskim czy Andrzejem Bauerem na czele.

W 2016 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasłużony dla Kultury Polskiej

CO? – JazzKLUB: Adam Bałdych Quartet
KTO? – Adam Bałdych, Krzysztof Dys, Michał Barański, Dawid Fortuna
GDZIE? – NOSPR, Katowice
KIEDY? – 19/11/2019; 19:30
BILETY? – 60 zł/

Tagi: