Adam Bałdych, Lars Danielsson i The Polish Gang zagrają na Krokus Jazz Festivalu

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Bartosz Maz

Ostatniego dnia tegorocznej edycji Krokus Jazz Festivalu na scenie głównej Jeleniogórskiego Centrum Kultury wystąpi Adam Bałdych z The Polish Gang oraz wybitny kontrabasista Lars Danielsson. 

Nazwisko Adama Bałdycha już teraz można śmiało stawiać w jednym rzędzie z Seifertem i Urbaniakiem. Co więcej, na tle wymienionych artystów, niekwestionowanych sław jazzu, Bałdych zdaje się być pod względem wirtuozerii bezkonkurencyjny. Przez wielu krytyków jest obecnie uznawany za nadzieję światowej wiolinistyki jazzowej. Spośród innych skrzypków wyróżnia go słowiańska melancholia, a jednocześnie siła, żywioł i ogromny temperament.

Na swoim koncie ma udział w nagraniach kilkunastu płyt, komponuje też muzykę teatralną. Jego muzyczne realizacje teatralne znalazły odbicie na albumach „Damage Control” i „Magical Theatre”. Charakterystyczne brzmienia, jakie zademonstrował na obydwu płytach, sprawiają wrażenie, jakby skrzypce płonęły żywym ogniem. Jego eksperymenty z elektroniką zbliżyły brzmienie skrzypiec do gitarowej konwencji, tworząc zupełnie nową jakość. Jego subtelna gra, a zarazem niebywała zadziorność, przyczyniły się do powstania w pełni autorskiego stylu. Ta niespotykana indywidualność spowodowała, iż odniósł spektakularny sukces, zdobywając przepustkę do renomowanej monachijskiej wytwórni ACT Music. Wydała ona jego najnowszą płytę „Imaginary Room”.

Album wdarł się na listy jazzowych bestsellerów, a Adam Bałdych trafił od razu na okładkę prestiżowego niemieckiego miesięcznika Jazz Podium. Płyta nagrana z czołowymi skandynawskimi muzykami jazzowymi, m.in. Larsem Danielssonem, zdobyła wiele entuzjastycznych recenzji w Polsce i USA, gdzie Bałdych od dłuższego czasu mieszka, współpracując z renomowanymi muzykami z Nowego Jorku.

Lars Danielsson jest jednym z najwybitniejszych europejskich kontrabasistów jazzowych, znany i ceniony w międzynarodowym świecie jazzu. Jest muzykiem o wyjątkowo szerokim wachlarzu zainteresowań. Oprócz kontrabasu gra też na gitarze basowej i wiolonczeli. To właśnie wiolonczela była jego pierwszym instrumentem w Konserwatorium Muzycznym w Goeteborgu, które ukończył. Gra Larsa Danielssona jest równocześnie liryczna i odlotowa, co zwróciło uwagę wybitnych muzyków jazzowych.

Legendarny Lars Danielsson Quartet ( z byłym saksofonistą Milesa Davisa, Dave’em Liebmanem, Bobo Stensonem przy fortepianie i perkusistą Jonem Christensenem) przez prawie dwie dekady zwalał z nóg tak krytyków, jak i publiczność. Od 1980 roku szwedzki kontrabasista wydał ponad 10 albumów solowych, nagranych we współpracy w Trilokiem Gurtu, Kennym Wheelerem, Zoharem Fresco, Jackiem DeJohnette, Johnem Scofieldem, Mike’em Sternem, Billy Hartem, Charlesem Lloydem, Terri Lyne Carrington, Dave’em Kikoskim, Bobem Bergiem, Billem Evansem czy Randy Breckerem. Jest też wybitnym kompozytorem, aranżerem i producentem. Jako producent jest odpowiedzialny za produkcje powstałe z czołowymi szwedzkimi jazzowymi wokalistkami Ceacilią Norby (prywatnie żoną muzyka) oraz Viktorią Tolstoy. Będąc gwiazdą pierwszej wielkości wielokrotnie koncertował w Polsce. Lars Danielsson w wielu wywiadach przyznaje się, iż inspirację czerpie z nagrań muzyki rockowej (Cream, Jimiego Hendrixa, Carlosa Santany oraz The Beatles). Do swoich ulubionych muzyków-klasyków zalicza zarówno Jana Sebastiana Bacha, jak i Paula McCartneya. Suity wiolonczelowe Bacha wpłynęły na Larsa Danielssona w wyjątkowy sposób. Słychać to nawet wtedy, kiedy sięga po jazzowe standardy.

21.10.2012, Jelenia Góra

Scena Główna, godz. 20:30

Adam Bałdych – skrzypce

Lars Danielsson – kontrabas

Paweł Tomaszewski – fortepian

Maciej Kociński – saksofon altowy, sopranowy

Łukasz Żyta – perkusja

mat. organizatora