Adam Bałdych i trio Mammal Hands na zakończenie 11. Lublin Jazz Festiwalu

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

26 kwietnia, w Centrum Kultury w Lublinie, zakończy się 11. Lublin Jazz Festiwal. Ostatniego dnia tegorocznej edycji festiwalu wystąpią Adam Bałdych z projektem SACRUM / PROFANUM oraz trio Mammal Hands.

SACRUM / PROFANUM to najnowszy projekt Adama Bałdycha i jego kwartetu, nagrany dla oficyny wydawniczej ACT MUSIC. Premiera odbędzie się podczas 11. Lublin Jazz Festiwalu.

SACRUM / PROFANUM jest próbą wpisania muzyki sakralnej różnych epok w kontekst współczesnego świata – jego bogactwa brzmień, wolności interpretacji i ekspresji. Kompozycje średniowiecznej mistyczki Hildegardy z Bingen, latami trzymane w sekrecie w Watykanie „Miserere” Gregorio Allegriego czy utwory współczesnej awangardzistki Sofi Gubaiduliny to materiał dotychczas wykonywany z ogromnym namaszczeniem formalnym, a jego próby jakiejkolwiek ingerencji aranżacyjno – interpretacyjnej były wręcz zabronione. Bałdych czujnie obserwując przemiany dzisiejszego świata, podejmuje to wyzwanie i tworzy nowy projekt.
Po projektach „The New Tradition” z Yaronem Hermanem, „Antiphona – Psalmy Syryjskie” czy ostatnio „Brothers” z norweskim Helge Lien Trio, Bałdych tym razem proponuje muzykę niezwykle uduchowioną realizowaną w duchu nieskrępowanej improwizacji i przy użyciu współczesnych środków artystycznych jak dźwięk dookólny i wizualizacje. Tworzy muzykę konceptualną, ale w ciągłym dialogu ze swoim odbiorcą. Najnowszy projekt Adama Bałdycha – Adam Bałdych Quartet – współtworzony jest z wybitną czołówką polskiego jazzu Krzysztofem Dysem na fortepianie, Michałem Barańskim na kontrabasie i Dawidem Fortuna na perkusji będzie miał swoją premierę wiosną 2019 r.

Mammal Hands to urzekające, eteryczne i majestatyczne struktury muzyczne, nieoczekiwane, rytmiczne i dynamiczne. Ich hipnotyczna muzyka czerpie z bogatych wpływów muzyki sufickiej, szamańskiej muzyki Afryki Zachodniej, ludowego folkloru, współczesnego klasycznego, duchowego jazzu i odważnej elektroniki, a także odzwierciedla zainteresowanie elektroniczną sferą współczesnej muzyki klasycznej. Kompozycje budowane są na bazie powtórzeń, rytmicznych pętli. Ich charakterystyczne występy na żywo sprawiły, że zostali uznani za jeden z najbardziej ekscytujących zespołów w Europie. Porównani do GoGo Penguin i Portico Quartet wypracowali swój własny rozpoznawalny styl. Obecnie jest to jeden z najbardziej charakterystycznych zespołów brytyjskiej młodej sceny jazzowej. Wydali trzy znakomicie przyjęte płyty dla utytułowanej brytyjskiej wytwórni Gondwana Records. Na koncercie usłyszymy kilka nowych kompozycji z nadchodzącej czwartej płyty.

Tagi: