Ad Libitum otworzą jutro duet Marek Chołoniewski / Zenial oraz Ensemble Marijan

Autor: 
Redakcja

Marek Chołoniewski + Zenial oraz Ensemble Marijan wystąpią 10 października na otwarcie 7. edycji festiwalu sztuki improwizacji Ad Libitum. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00 w Centrum Sztuki Współczesnej. 

Pierwszy na scenie pojawi się Marek Chołoniewski w duecie z Zenialem (Łukaszem Szałankiewiczem)

Marek Chołoniewski jest profesorem Akademii Muzycznej w Krakowie, oraz wykładowcą kompozycji komputerowej. Jest autorem niezwykłych projektów multimedialnych (GPSArt), kompozycji internetowych (Global Mix), muzyki instrumentalnej i elektroakustycznej. Założył i współtworzył m.in. zespoły  Pociąg Towarowy, Studio MCH, Studio Ch&K, CH&K&K, mc2 duo, Double Mark, Inifinity Quartet, Natural Plastic, Kinetic Trio, dizzy kinetics. Jest także inicjatorem i partnerem licznych międzynarodowych projektów artystycznych, m.in. festiwalu Audio-Art (1993), Internationale Akademie für Neue Komposition und Audio Art (1993), Filmy Nieme z Muzyką Live (1994), GlobalMix (1998), Statek Artystów (2000), Ensemble Spiel (2003), Bridges i European Modern Orchestra (2003/2005), Integra (2005-2010), EuropeannCourse for Musical Composition and Technologies (2006), Integra (2006). Od 2011 piastuje funkcję prezesa Międzynarodowej Konfederacji Muzyki Elektroakustycznej.

Przede wszystkim  Marek Chołoniewski jest twórcą obdarzonym niezwykłą wyobraźnią i wielkim talentem. W jutrzejszym koncercie wystąpi w w duecie z Łukaszem Szałankiewiczem (alias zenial), autorem interaktywnych instalacji dźwiękowych i audiowizualnych performance’ów,  sound-designerem.

Zenial współpracuje z artystami w kraju i na świecie, był uczestnikiem wielu międzynarodowych festiwali, swe prace prezentował m.in. w CSW Bunkier Sztuki w Krakowie, w Galerii Kordegarda i w Laboratorium CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, w Galerii Arsenał w Białymstoku, czy CSW Łaźnia w Gdańsku, na festiwalach Audio Art i Unsound. Jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.

Wieczór zamknie koncert Ensemble Marijan, który wystąpi w składzie: Gabriela Vermelho – głos, pięciostrunowe skrzypce, Sára Žalčíková – syntezator, fortepian, Dan Dlouhý (Dama Dama) – rzeźba dźwiękowa, Jan Kavan – wiolonczela, interakcje muzyczne, Tomáš Hrůza – interaktywne wideo, Ivo Medek – głos, fortepian

Ensemble Marijan założony w 2000 roku przez Ivo Medeka, Markétę Dvořákovą i Jana Kavana, występował na wielu estradach w Czechach, Słowacji, Holandii, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Niemczech, na Ukrainie i w Polsce. Kolektywne działania zespołu łączą muzykę improwizowaną i komponowaną (comprovised music) z multimediami – światłem, projekcjami wideo, akcją sceniczną. Gościem specjalnym w projekcie Soundscapes jest leader zespołu Dama Dama – Dan Dlouhý.

Soundscapes (2008) stworzyło czworo czeskich kompozytorów i muzyków – Dan Dlouhý, Markéta Dvořákova, Jan Kavan, Ivo Medek – we współpracy ze znakomitym artystą wideo Tomášem Hrůzą. To multimedialne, kolektywne dzieło wykorzystuje zarówno instrumenty akustyczne i ludzki głos, jak i syntezatory, samplery, interaktywne działania audio-wizualne. Szczególną rolę pełni tu stopniowo ujawniana wizualnie i akustycznie osobliwa rzeźba dźwiękowa. Interakcje muzyczne pomiędzy wszystkimi wykonawcami kontroluje Jan Kavan. Warstwa wideo reaguje na wybrane parametry muzyczne dzięki specjalnemu graficznemu oprogramowaniu stworzonemu przez Tomáša Hrůzę na MSP/MAX Jitter. Punktem wyjścia i inspiracją Soundscapes był pełen delikatnego liryzmu wiersz brytyjskiego poety Gilliana Fergusona Winter Walk.

10.10.2012, Warszawa

Laboratorium, Centrum Sztuki Współczesnej, godz. 20:00