Ad Libitum 2014 - dzień III - KONKURS

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Krzysztof Machowina

Za nami pierwszy koncertowy wieczór 9. edycji festiwalu Ad Libitum. Dziś drugi dzień muzycznych przeżyć w Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie - ale my myślami wybiegamy już w przyszłość - do wielkiego finału w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego! Na ten potrójny koncert już dziś chcielibyśmy Was zaprosić. 

Koncert otworzy trio Carlos Zingaro / Krzysztof Knittel / Piotr Orzechowski. Tak mówił nam o planach na to muzyczne spotkanie Pianohooligan: 

W przypadku tego koncertu zarówno Pan Zingaro jak i Pan Knittel dysponują niezwykłym darem wolnej improwizacji, która nie ma tendencji do ucieczki w chaos, a sama w sobie szuka konstrukcji, co jest dla mnie istotne. Mamy zamiar pójść w tę stronę i stworzyć żywą dźwiękową strukturę, na którą złożą się trzy odmienne światy muzyczne wywodzące się z różnych inspiracji, kontrastu pokoleń i interesującego instrumentarium. 

Po nich na scenę samotnie wkroczy Agusti Fernandez by przeprowadzić nas przez Labirynt Pamięci. 

Moje płyty są jak fotografie mnie grającego w danej chwili – solo, w duecie czy w trio - mówił nam Agusti Fernandez - Z El laberint de la memòria było inaczej – to było zamówienie od portugalskiego producenta Joao Santosa. On zamówił sobie to nagranie. Wymyślił sobie, żebym pracował nad, a może z muzyką hiszpańską XX wieku. Oczywiście utwory te nie były mi obce. Grałem utwory tych wielkich kompozytorów podczas studiów w konserwatorium. A ponieważ jestem Hiszpanem ta muzyka w oczywisty sposób jest częścią mojego zaplecza intelektualnego – w pewnym sensie zawsze gdzieś we mnie tkwiła.

Jednak nagrywanie El laberint de la memòria było bardzo powolonym procesem. Próbowałem zrozumieć o co tak naprawdę poprosił mnie Joao Santos – i zajęło mi to sporo czasu. Żadnych interpretacji wprost, żadnych coverów, od-tworzeń, fuzji z jazzem, muzyką improwizowaną czy czymkolwiek innym.
Nim skończyłem nagrywać minęły dwa lata. Przez ten czas byłem bardzo aktywny zawodowo – podróżowałem, nagrywałem a także prowadziłem zajęcia w szkoe Esmuc (Escola Superior de Música de Catalunya). W tym czasie zmarli także moi rodzice. Nie był to więc łatwy okres w moim życiu.
Jednak kiedy tylko miałem wolną chwilę, szedłem do studia i pracowałem właśnie nad tą muzyką. Nagrywałem, słuchałem, pracowałem. Grałem więcej i więcej, nagrywałem itd. Wreszcie gdy uznałem, że więcej nie jestem z tym w stanie zrobić, zmiksowałem materiał I przesłałem go fo Joao. Przyjął tę muzykę na tyle entuzjastycznie, że postanowił ją wydać.

To nagranie wyraża moje uczucia związane tak z muzyką jak i z tym krajem, ludźmi, światłem, morzem. Wszystko co ma dla mnie znaczenie, gdy myślę o Hiszpanii – szczególnie o Majorce – jest tu zawarte. To swoisty muzyczne wspomnienie. Dlatego właśnie płyta nazywa się El laberint de la memòria.

Finałem fianału będzie koncert Ad Libitum Ensemble - efekt prowadzonych od środy prób z orkiestrą złożoną z polskich improwizatorów, prowadzoną przez Agustiego Fernandeza.

Mamy dla Was podwójne zaproszenia na ten koncert! Trafią one do tych, którzy jako pierwsi na adres jazzarium@jazzarium.pl prześlą odpowiedź na poniższe pytanie: 

Z jakiej okazji Carlos Zingaro odwiedzał wcześniej Polskę?

Powodzenia i do zobaczenia na koncercie!

Tagi: