Ad Libitum 2014: Droga przez labirynt

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
Ferran Conangla

O co chodzi w muzyce improwizowanej? Tego tak do końca nie wie nikt - taki jest punkt wyjścia. Nie trzeba więc z miejsca zasłaniać się zaklęciami „na jazzie to ja się nie znam”, „nie rozumiem awangardy” itp. Istotny w tej muzyce jest bowiem nie tylko efekt końcowy, ale droga, jaką w obcowaniu z muzyką pokonuje słuchacz i artysta. W taką drogę, już po raz dziewiąty zaprasza jeden z najbardziej nieprzewidywalnych festiwali muzycznych w Polsce - Ad Libitum.

W tym roku podążać będziemy razem z trzema niezwykłymi artystami: wielkim mistrzem polskiej muzyki współczesnej: Bogusławem Schaefferem, portugalskim wirtuozem skrzypiec Carlosem Zingaro i jednym z najznakomitszych i najbardziej oryginalnych improwizatorów europejskiej sceny, pianisty Agustim Fernándezem.

Muzyka każdego z nich jest wynikiem, syntezą ich muzycznego życia. To nie gra z konwencją, formalna sztuczka, popis dla kolegów muzyków czy znajomych muzykologów. Ich muzyka jest, zgodnie z tytułem solowej płyty Agustiego Fernándeza: labiryntem pamięci - “El laberint de la memòria“. Przemierzając go usłyszymy tak echa muzyki półwyspu iberyjskiego jak i fragmenty spotkań z najważniejszymi improwizatorami ostatniego półwiecza - Dereka Bailey, Evana Parkera, Petera Kowalda, Matsa Gustafssona czy Kena Vandermarka. Z drugiej strony podróżą przez labirynt pamięci będzie też wykonanie kompozycji Bogusława Schaeffera „Media - na głosy i instrumenty”. Utwór ten powstał w roku 1967 a jego kompozytor obchodzi w tym roku 85tą rocznicę urodzin.

Tegoroczny festiwal Ad Libitum będzie też znakomitą okazją do tego, by na własnej skórze przekonać się o sile polskiej sceny muzyki improwizowanej. Będą oni grać razem z gwiazdami festiwalu, ale także sami zmierzą się ze współczesnym repertuarem. Na finał w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego połączą swoje siły w orkiestrze Ad Libitum Ensemble, którą poprowadzi Agusti Fernández. 

Festiwal odbywać się będzie w dniach 17-19 października w sali Laboratorium CSW i Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. 

Tagi: