Ad Hoc Duo, Dirk Serries & Benedict Taylor Duo, Duot oraz Tonus Ensemble na 3. Spontaneous Music Festival

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

5 października, w klubie w Dragon Social Club, w ramach 3. Spontaneous Music Festival odbędą się aż cztery koncerty. Usłyszymy trzy duety - Ad Hoc Duo, Dirk Serries & Benedict Taylor Duo oraz Duot. Wieczór zakończy grupa Tonus Ensemble.

Colin Webster – najlepszy alcista free jazzowego pokolenia Under 40 (kategoria do lat 40), być może nie tylko w Europie. W kategorii barytonu – klasyfikowany równie wysoko. W Dragonie zagra już po raz trzeci. A chciałoby się, by grał tu każdego tygodnia. Stylowy i wyrazisty w każdej konfiguracji personalnej, jakiej przychodzi mu grać, ale w duecie z Andrew Lisle’m, czy triem Kodian, osiągnął już poziom galaktyczny.

Albert Cirera – choć mieszczący się jeszcze w kategorii Under 40, już dziś jeden z najbardziej kreatywnych saksofonistów nie tylko Półwyspu Iberyjskiego. W dyscyplinie wydobywania z tuby instrumentu dętego dźwięków niemożliwych, niemalże mistrz świata. W Polsce ma już wydanych pięć płyt. Te najbardziej eksperymentalne – w serii Trybuny Muzyki Spontanicznej. W duecie z Ramon Pratsem (jako DUOT) grają od kołyski, czyli już sporo ponad dziesięć lat. Uwielbia grać na płaskiej ziemi („Terra Plana”, zgodnie z tytułem jego płyty duetowej z Witkiem Oleszakiem), czyli w Wielkopolsce!

Dirk Serries – gitara elektryczna, gitara akustyczna. VidnaObmana i Fear Falls Burning wykute są już w skale historii gatunku zwanego dark-ambient. W obecnej dekadzie muzyk koncentruje się bardziej na swobodnej, ekspresyjnej improwizacji (m.in. Kodian Trio, czy składy z Johnem Dikemanem) oraz minimalistycznej, akustycznej improwizacji opartej o graficzne notacje (Tonus). Niemal wszystko publikuje w serii wydawniczej „A New Wave Of Jazz”.

Benedict Taylor – kolejne złote dziecko brytyjskiej muzyki improwizowanej. Klasycznie kształcony, lubi komponować, ale prawdziwym zwierzęciem scenicznym staje się w obliczu niczym nieskrępowanej improwizacji. Uwielbia solowe występy (!), świetnie także wpisuje się model minimalistycznej improwizacji Tonusa.

Ramon Prats – jeden z najważniejszych perkusistów Barcelony, zarówno w swobodnej improwizacji, jak i w jazzie. Stały członek wyjątkowego Liquid Trio/ Quintet w boku Agusti Fernandeza i Alberta Cirery. W Polsce, jak na razie ma wydane trzy płyty. Poza już wcześniej wymienionymi, także The Robadors Quartet „19:30”. Świetnie gra na werblu i tomach nogami! Plastyczny jak kot!

Paweł Doskocz błyskawicznie wyrasta z eksperymentującej sceny drones & electronics, choć wciąż kąsa w tym obszarze ciekawymi eksploracjami (Strętwa). Śmiało wkracza w świat prawdziwie wyzwolonego free improv. Na każdym festiwalu świetnie sprawdza się w ogniu perkusyjnych grzmotów i dronów. Na tegorocznej edycji świętować będziemy jego pierwsze wydawnictwo w formacie niekasetowym – ekscytujący duet z Vasco Trillą wydany w Antenna Non Grata. Zadebiutuje także na gitarze akustycznej, w formacji Tonus.

Witold Oleszak – król Midas europejskiej muzyki improwizowanej. W kategorii najbardziej niedocenionego muzyka tej części świata nie ma już od dawna konkurencji. Na każdym Spontanicznym Festiwalu wchodzi w szranki free improv z nowopoznanymi muzykami, a efekty dźwiękowe tych batalii drastycznie burzą nasze zwyczajowe oczekiwania. Duety z Luisem Vicente i Vasco Trillą są tego najlepszym dowodem. Czekamy także na kolejne wyjątkowe „antyfonie”, czynione przez niego od lat z Rogerem Turnerem (choćby te z poprzedniej edycji Festiwalu).

Ostap Mańko – jeśli w Poznańskiej Orkiestrze Improwizowanej mielibyśmy wskazać muzyków, którzy szczególnie przykuwają naszą uwagę, to lista byłaby bardzo długa, ale z pewnością otwierałby ją Ostap. Klasycznie kształcony skrzypek, coraz odważniej wkracza w świat muzyki improwizowanej. Występ w ramach Tonus Ensemble, to jego kolejny, ważny krok w drodze po artystyczne złote runo.

Andrew Lisle – w ważnych mediach jazzowych już dziś okrzyknięty jednym z największych talentów improwizowanej perkusji (kategorii - Under 30). Zagra w Dragonie dopiero po raz trzeci, choć mamy wrażenie, że znamy się od kilku pokoleń. W dorobku doskonałe płyty nie tylko z Websterem, czy Serriesem, ale także z brytyjskim gitarzystą i klarnecistą Alexem Wardem.

Anna Szmatoła – wspomnienie intrygującej formacji Sepia Ensemble winno przede wszystkim pojawić się w biogramie polskiej wiolonczelistki. Tuż po 30. urodzinach, zapisała się już na liście obecności wielu formacji, niezliczonej ilości gatunków, także tych bardziej merkantylnych. Klasycznie kształcona, coraz chętniej zapuszcza się w niebezpieczne rejony, współczesnej, swobodnej improwizacji. Do Tonus Ensemble wniesie powiew fascynującej kobiecości i moc kreatywności muzyka, który nie boi się jakichkolwiek wyzwań.

CO? – 3. Spontaneous Music Festival: Ad Hoc Duo/ Dirk Serries & Benedict Taylor Duo / Duot / Tonus Ensemble
KTO? – Ad Hoc Duo: Colin Webster, Albert Cirera / Dirk Serries & Benedict Taylor Duo / Duot: Albert Cirera, Ramon Prats / Tonus Ensemble: Dirk Serries, Paweł Doskocz, Witold Oleszak, Colin Webster, Benedict Taylor, Ostap Mańko, Andrew Lisle, Anna Szmatoła
GDZIE? – Dragon Social Club, Poznań
KIEDY? – 05/10/2019; 18:00

Tagi: