7. Lublin Jazz Festiwal - znamy program!

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

Pierwsza edycja Lublin Jazz Festiwal odbyła się w 2008 roku . Od początku ideą festiwalu jest prezentacja najciekawszych polskich i światowych wydarzeń muzycznych z szeroko pojętej muzyki jazzowej – projektów najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej sceny jazzowej, od nurtu głównego po muzykę improwizowaną, a także młodych początkujących artystów .Nie inaczej prezentuje się tegoroczny program.

Festiwal otworzy Mike Stern, należący do ścisłej światowej czołówki gitarzystów jazzowych. Debiutował w Blood, Sweat & Tears, potem grał z Billym Cobhamem i nade wszystko Milesem Davisem, który namaścił go czyniąć gwiazdą wielkiego formatu. Od lat 80. prowadzi karierę solową.

20-ty kwietnia to początek wewnątrz-festiwalowego cyklu koncertów „Jazz w mieście”. Z okazji 7 edycji Lublin Jazz Festiwalu, organizatorzy przygotowali serię muzycznych wydarzeń w różnych miejscach Lublina. Cykl zainauguruje Jacek Mazurkiewicz z „3Fonia-Chosen Poems” -  jednoosobowym projektem muzycznym, w którym głównym źródłem dźwięków jest kontrabas – naturalny, bądź preparowany. Projekt ten pokazuje możliwości płynące z wszechstronnego zastosowania 'klasycznego’ instrumentu, gdzie za pomocą autorskich technik wykonawczych zostaje on całkowicie przearanżowany na potrzeby muzyki współczesnej.

Drugi dzień "Jazzu w mieście" należeć będzie do DJ'a Envee, czyli Macieja Golińskiego, jedengo z najbardziej znanych i cenionych polskich producentów oraz  współzałożyciela legendarnego kolektywu Niewinni Czarodzieje. 

22-go kwietnia usłyszymy Paweła Szamburskiego, znanego z  projektów SzaZa, Horny Trees, Meritum, Cukunft czy kwartet klarnetowy Ircha. Tym raz usłyszymy materiał z jego pierwszym solowym albumem „Ceratitis Capitata”. Koncert ten zamknie cykl "Jazz w mieście", ale sam festiwal będzie daleki od końca. 

Kolejny dzień festiwalu otworzy Jerzy Mazzoll z projektem "Mazzoll Gra Sam: Jeden Dźwięk i Improsongi na Klarnet Basowy." Zaraz po nim na cenie pojawi się trio Gerard Lebik, John Edwards i Paul Lovens. Międzynarodowy projekt zainicjowany przez saksofonistę Gerarda Lebika nawiązujący do takich gatunków jak European Free Improvisation czy Free Jazz. Kooperacje muzyków z Niemiec, Anglii oraz Polski cechuje wyjątkowy sposób narracji muzycznej oparty na kolektywnej wolnej improwizacji eksplorującej tak obszary muzyki diatonicznej jak i nowatorskie poszukiwania w kontekście sonorystyki wykorzystującej rozszerzone techniki gry na instrumentach akustycznych.

Piątek będzie swoistym ukłonem w stronę korzeni muzyki jazzowej w Polsce. Na scenie lubelskiego Centrum Kultury wystąpi kwientet Zbigniewa Namysłowskiego. Płyty takie jak „Winobranie” czy „Kuyaviak Goes Funky”, stały się w Polsce kamieniami milowymi muzyki jazzowej, które cały czas stanowią inspirację dla następnych pokoleń muzyków. A żeby się o tym przekonać wystarczy posłuchać kolejnego wykonawcy tego wieczoru.

„JazzPo Winobraniu” – nazwa oddaje istotę przedsięwzięcia, którego podejmuje się Jazzpospolita, interpretując muzykę Zbigniewa Namysłowskiego z jednej z najciekawszych płyt w jego dyskografii. „Winobranie” jest albumem wybitnym, do dzisiaj uznawanym za kamień milowy polskiego jazzu i punkt odniesienia dla następnych pokoleń muzyków. Do tej kolejnej już generacji należy Jazzpospolita – kwartet, który z powodzeniem od kliku lat łączy w swojej twórczości różne wątki i inspiracje. Eksperymentalne „Winobranie” i eklektyczna Jazzpospolita – ta fuzja będzie ciekawą propozycją zarówno dla fanów free jazzu i tych poszukujących nowych brzmień w muzyce improwizowanej.

Idealnym zakończeniem piątkowego wieczoru oraz powitaniem szalonej soboty będzie wizyta w podziemiach Centrum Kultury, gdzie zagra izraelski DJ, muzyk, producent, kolekcjoner winyli i członek zespołu The Apples: Markey Funk, który zaprezentuje selekcje funkowych i psychodelicznych nagrań z okolic Morza Śródziemnego i nie tylko. 

25-ty kwietnia w Lublinie należeć będzie do grupy Electro-Acoustic Beat Sessions i Miki Urbaniak. Będzie to ich pierwsze wspólne spotkanie na jednej scenie. Wspólny projekt ma sięgać do czasów, gdy bebop był na szczycie, muzycy z różnych zespołów mogli często się spotykać, wspólnie jamować lub wyzywać się na muzyczne pojedynki. Przez kolektywne granie dzielili się wiedzą i różnymi trickami, jeden od drugiego. Podobna idea towarzyszy Electro-Acoustic Beat Sessions, zmienił się jedynie język wypowiedzi i technologia poszła do przodu. 

Dla tych, którym w sobotę, wciąż mało będzie energii i niespodzianek muzycznych polecamy zespołu The Apples - wybuchową mieszaninę jazzu, funku, hip hopu, r’n'b, rytmów Bliskiego Wschodu, melodii żydowskiej, doprawionymi niezwykłymi efektami dźwiękowymi i groove’m… Z pozoru tak różne światy muzyczne łączone są w całość przez reprezentujących swój indywidualny styl członków zespołów.

Fianł 7. edycji Lublin Jazz Festiwalu rozpocznie występ formacji Atomic - grupa uznawana wielokrotnie za skład numer jeden w całej Skandynawii. Zespół został założony w 2000 i już po wydaniu dwóch pierwszych albumów studyjnych „Feet Music” (2002) oraz „Boom Boom” (2003) zaczął być postrzegany, zarówno przez rosnącą rzeszę fanów, jak i krytyków muzycznych, jako oryginalna propozycja o całkowicie samodzielnej energii, z którą nie może równać się wiele skandynawskich zespołów jazzowych. 

Zaraz po nich na scenie pjawi się Tingvall Trio - grupa, która swoją muzyką przetarło sobie ścieżkę wprost na szczyt europejskich zespołów jazzowych. Ich debiutancki album, wydany w 2006 roku – „Skagerrak”, pozwolił im wyrosnąć ponad jazzową scenę w Hamburgu, a wraz z kolejną płytą, wydaną w 2007 – „Norr”, wspięli się na szczyty. Przełom na rynku światowym przyniósł w końcu album z 2009 roku – „Vattensaga”, a najnowsze wydawnictwo „Vägen” umacnia ich pozycję jako jednego z topowych zespołów jazzowych w Europie.

Tegoroczną edycję festiwalu zamknie laureat dwuch wyróżnienień oraz zdobywca nagrody publiczności największego światowego konkursu pianistycznego – Jazz Piano na Jazz Festival Montreux – David Helbock. Pianista pochodzący z małego miasteczka w Austrii, Koblach, jest bez wątpienia na drodze do wielkiej międzynarodowej kariery muzycznej. W ramach 7 Lublin Jazz Festiwalu wystąpi w trio, jako David Helbock’s Random Control.

Tagi: