50-Lecie London Jazz Composers Orchestra w Krakowie

Autor: 
Redakcja, mat. pras.
Autor zdjęcia: 
Krzysztof Machowina

Pięć dekad działalności, szesnastu improwizatorów i trzy wyjątkowe wieczory w jednym wyjątkowym mieście. Na początku marca 2020 roku miłośników jazzu improwizowanego czeka coś naprawdę niezwykłego. Jako preludium do nadchodzącej w tym roku 15. edycji Krakowskiej Jesieni Jazzowej odbędzie się wyjątkowy cykl koncertów, będących celebracją jubileuszu pięćdziesięciolecia kolektywu London Jazz Composers Orchestra.

Dobrze znany krakowskiej publiczności skład, dowodzony przez wirtuoza basu Barry’ego Guy’a, zagra trzy koncerty. Będziemy mieli okazję wysłuchać występów szesnastu członków LJCO w różnych konfiguracjach, w sprawdzonej na KJJ formule: na początek zagrają mniejsze składy (6 marca w Alchemii, 7 marca w Muzeum Manghha), cykl zamknie finałowy koncert całego kolektywu (8 marca, Muzeum Manggha). Usłyszymy m.in. „Harmos”, jeden z ulubionych utworów publiczności i samych muzyków, w zupełnie nowej odsłonie.

Przez założony w 1970 kolektyw przewinęło się prawie 50 muzyków, m.in. Derek Bailey, Evan Parker, Tony Oxley, Paul Lytton, Kenny Wheeler i Howard Riley. Z biegiem czasu skład tej londyńskiej orkiestry stał się zdecydowanie bardziej międzynarodowy: po 50 latach istnienia London Jazz Composers Orchestra, członkami kolektywu są też muzycy z Niemiec, Hiszpanii, Szwajcarii, Austrii i Francji.

Przez te pół wieku zespół grupę spajały dwie rzeczy: wspólna dla wszystkich muzyków potrzeba odkrywania nowych, niezbadanych obszarów, oraz porywający talent Barry’ego Guya. Ten jest wirtuozem kontrabasu, posługującym się niezliczoną liczbą konwencjonalnych i niekonwencjonalnych technik. Równie dobrze jak w jazzie czuje się w muzyce klasycznej i współczesnej. Wystąpił dotąd na Krakowskiej Jesieni Jazzowej m.in. z projektami New Orchestra, Blue Shroud Band i w duecie z Kenem Vandermarkiem.

KARNETY (6-8 marca 2020), BILETY (6, 7 i 8 marca 2020)
Sprzedaż karnetów obejmujących 3 dni rezydencji London Jazz Composers Orchestra (6-8 marca 2020) w cenie 80 zł dostępna jest za pośrednictwem strony www.kjj-festiwal.pl oraz www.alchemia.com.pl. Wkrótce uruchomiona zostanie także sprzedaż biletów na poszczególne dni rezydencji (koncerty w Alchemii oraz w Muzeum Manghha).

Na koncertach w marcu wystąpią:
Barry Guy (Wielka Brytania) – bas
Agustí  Fernández (Hiszpania) – pianino
Michael Niesemann (Niemcy) – saksofon altowy 
Jürg Wickihalder (Szwajcaria) –  saksofon tenorowy i sopranowy
Simon Picard (Wielka Brytania) – saksofon tenorowy 
Julius Gabriel (Niemcy) – saksofon barytonowy
Konrad Bauer (Niemcy) – puzon 
Andreas Tschopp (Szwajcaria ) – puzon
Alan Tomlinson (Wielka Brytania) – puzon
Henry Lowther (Wielka Brytania) – trąbka
Martin Eberle ( Austria) – trąbka
Rich Laughlin (Niemcy) – trąbka
Marc Unternährer (Szwajcaria) – tuba 
Phil Wachsmann (Wielka Brytania) – skrzypce 
Bruno Chevillon (Francja) – bass
Lucas Niggli (Szwajcaria)  – perkusja i perkusjonalia

PROGRAM 50-LECIE LONDON JAZZ COMPOSERS ORCHESTRA

DZIEŃ I – małe składy
6 marca, godz. 20.00
Klub Alchemia, Kraków
DZIEŃ II – małe składy
7 marca, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków
KONCERT FINAŁOWY – pełny skład
8 marca, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Kraków

 

Tagi: