47 kwartetów smyczkowych... na komórkę

Autor: 
Redakcja

Większość utworów na świecie ktoś kiedyś napisał - taka prawda. Nawet dzwonek na komórkę. Ten najsłynniejszy, Nokia Tune, to fragment kompozycji Francisco Tárregi pt. „Gran Vals”, datowanej na rok 1902. Spektral Quartet - kwartet smyczkowy z Chicago - postanowił pójść krok dalej: zamówił dla swojego zespołu kompozycje dzwonka na komórkę u 47 kompozytorów! Każdy z utworów, które razem złożyły się na dzieło pt. „Mobile Minature”, trwa nie więcej niż 40 sekund. Wśród autorów „dzwonków” znaleźli się m.in. David Lang, Julia Holter, George Lewis czy Tomeka Reid.

Każdy z kompozytorów otrzymał za swoją pracę wynagrodzenie - $100. Środki na zrealizowanie projektu Spektral Quartet zebrał za pośrednictwem portalu Kickstarter. Przyznajcie, że ich film promocyjny był bardzo udany!

Muzycy zebrali $8 516 (prosili o 8 tysięcy). $4 000 przeznaczono na honoraria dla kompozytorów, $2 000 na nagranie, $750 na pormocję i $500 na koszty administracyjne.

W ubiegłą sobotę, 29 marca, w chicagowskim klubie Constellation odbyła się koncertowa prapremiera „Mobile Minature”.

Mamy nadzieję, że te maleńkie kwartety staną się pretekstem do rozmowy, a ludzie, którzy nigdy wcześniej nie przyszło do głowy zainteresowanie się taką muzyką, będą na tyle zaintrygowani, że sięgną i po inne nasze nagrania - powiedział wiolonczelista Spektral Quartet Russell Rolen.

Każdy z dzwonków można kupić na sztuki za $0,50 lub całość za $20 tutaj
W tym samym miejscu można też wyposażyć się w debiutancką płytę kwartetu pt. „Chambers”.

Tagi: