30th Birthday / 30 Concerts / 30 Cities - najnowszy album Tomasza Dąbrowskiego ukaże się w kwietniu 2016

Autor: 
Redakcja
Autor zdjęcia: 
mat promocyjne

No to nadciąga wielki finał, odważnego i niecodziennego przedsiewzięcia. S­O­L­O: “30th Birthday / 30 Concerts / 30 Cities” to siódmy autorski album Tomasza Dąbrowskiego, będący podsumowaniem serii koncertów solowych na trzydzieste urodziny artysty, które odbyły się w dwunastu różnych krajach oraz trzech sesji nagraniowych. Jeszcze chwilę musimy poczekać, ale do 4 kwietnia już nie dużo czasu.

Muzyka została zainspirowana SUMI­e ­ japońską monochromatyczną formą malarską, w której używa się jednego pociągnięcia pędzla. Celem techniki jest nie tyle reprodukcja wyglądu przedmiotu, ale uchwycenie jego ducha. Idea przeniesiona na język muzyki to opowieść snuta nieprzerwanie z wykorzystaniem jednego instrumentu. Trębacz niczym artysta SUMI­e nie odrywający pędzla od płótna do momentu ukończenia zabiera słuchaczy do bardzo osobistego świata. Od teraźniejszych inspiracji muzycznych do zakamarków przyszłości.

Jak mówi sam artysta: "Przychodzą momenty w życiu, kiedy wszystko zmienia się bezpowrotnie. Dla mnie trzydzieste urodziny to jeden z takich właśnie momentów, kiedy pierwszy raz w moim życiu zdaję sobie sprawę z upływu czasu. Myśląc o minionej dekadzie widzę, że czas upływa coraz szybciej i jest go coraz mniej. Zamiast myśleć o tym co było, staram się patrzeć w przyszłość, szukać nowych środków wyrazu, kolejnych nieotwartych drzwi. Koncerty solo to niewątpliwie najbardziej wymagająca dla mnie forma, one­man show, w którym jestem sam na scenie, nie mam się za kim schować… Tylko trąbka i tłumiki, wspomagane moją wyobraźnią, wątpliwościami i inspiracjami. Muzyką, z którą dorastałem i którą tworzyłem do tej pory." Ukazaniu się płyty S­O­L­O: “30th Birthday / 30 Concerts / 30 Cities” towarzyszy premiera filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem, którego autoram są Kristoffer Juel Poulsen i Tomasz Dąbrowski.

Trzydzieści miejsc, dwanaście krajów, sześć miesięcy i dwadzieścia dziewięć dni. Tysiące kilometrów, dziesiątki samolotów, pociągów, busów, samochodów. Setki ludzi, starych i nowych znajomych. Nowe kraje i miasta. Odkryte brzmienia na trąbce i nowe tekstury. Trzy sesje nagraniowe zrealizowane w odrębnych od siebie akustycznie lokalizacjach na terenie Kopenhagi. Wydawnictwo zawiera dziesięć utworów, które w zamyśle autora mają tworzyć wspólną całość. Historię opowiedzianą w dziesięciu rozdziałach.

Tagi: