30. kwietnia świat celebrować będzie Międzynarodowy Dzień Jazzu

Autor: 
Redakcja

30. kwietnia z inicjatywy UNESCO i Thelonious Monk Institute of Jazz po raz drugi na całym świecie będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Jazzu. Gospodarzem tegorocznych obchodów będzie Stambuł, gdzie w muzeum Hagia Irene na terenie Pałacu Topkapi w historycznym centrum starego miasta o godz. 21:00 czasu lokalnego rozpocznie się uroczysty koncert gwiazd, który będzie transmitowany na żywo.

Ustanowienie Międzynarodowego Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat znaczenia jazzu jako środka edukacji służącej umacnianiu pokoju, jedności, dialogu i współpracy między narodami. Obchodzone w tym roku święto jazzu jest także podwójnym uhonorowaniem Afryki, z jednej strony jako kolebki muzyki jazzowej, z drugiej w związku z inauguracją ogłoszonej przez ONZ Międzynarodowej Dekady Ludności Pochodzenia Afrykańskiego, przebiegającej pod hasłem: “Uznanie, sprawiedliwość i rozwój ludności pochodzenia afrykańskiego”.

Podczas stambulskiego koncertu wystąpią pianiści: Herbie Hancock, John Beasley, George Duke, Robert Glasper, Keiko Matsui, Eddie Palmieri, wokaliści: Al Jarreau, Milton Nascimento i Dianne Reeves, trębacze: Hugh Masekela i Imer Demirer, basiści: James Genus, Marcus Miller i Ben Williams, perkusiści: Terri Lyne Carrington i Vinnie Colaiuta, gitarzyści: Bilal Karaman, John McLaughlin, Lee Ritenour i Joe Louis Walker, saksofoniści: Dale Barlow, Igor Butman, Wayne Shorter i Liu Yuan, klarneciści: Anat Cohen i Husnu Senlendirici, skrzypek Jean-Luc Ponty, do których dołączą: Esperanza Spalding, Ramsey Lewis, Rubén Blades, Joss Stone, Terence Blanchard, Branford Marsalis, Zakir Hussain oraz Alevtina Polyakova. W Stambule odbywać się będą również koncerty, wykłady, warsztaty i panele dyskusyjne, w których udział wezmą przedstawiciele światowej sceny jazzowej.

Międzynarodowy Dzień Jazzu celebrowany będzie tego dnia nie tylko w Turcji, ale też na całym świecie, również w Polsce. Z przykrością przyznać jednak trzeba, biorąc pod uwagę liczbę wydarzeń jakie przygotowano z tej okazji w naszym kraju na 30. kwietnia, świętowanie dnia jazzu zapewne bogato ziści się wyłącznie w sferze indywidualnych refleksji miłośników tego gatunku muzycznego.

Oto wydarzenia, które odbędą się w Polsce w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu

Koncerty:

Leszek Możdżer & Lars Danielsson (XIX Międzynarodowy Festiwal "Starzy i Młodzi, czyli jazz w Krakowie")

Take Five Europe w Filharmonii Wrocławskiej

Manu Katché, Sons of Kemet, Jakub Kościuszko, Marek Kądziela Das Quartet (JazzArt Festival 2013 Katowice)

Jan Jarczyk 4+4 Project – JPJG & Atom String Quartet, Leszek Żądło European Art Ensemble (Wiosna Jazzowa Zakopane)

Michael Patches Stewart i Michał Czekała Trio (CocoDeOro Warszawa)

Warszawa Improvisers Orchestra (Sztuki&Sztuczki Warszawa)

Anna Serafińska (Mokotów Jazz Fest Warszawa)

Pendofsky (Barometr Warszawa)

Wernisaż wystawy Marka Rokoszewskiego "Postacie Jazzu" (Barometr Warszawa)

W Fundacji Kronenberga w Warszawie odbędzie się Konferencja pt. ‘Znaczenie jazzu dla kultury europejskiej XX wieku’ oraz prezentacja raportu ‘Edukacja w dziedzinie jazzu i muzyki estradowej w Polsce’

Jazz gościł będzie tego dnia również w Dwójce Polskiego Radia.