3. Spontaneous Music Festival: Ad Hoc Quartet / Benedict Taylor / Dirk Serries

Autor: 
Redakcja, mat. pras.

4 października, w Dragon Social Club, w ramach 3. Spontaneous Music Festival wystąpi Ad Hoc Quartet. Tegor samego wieczoru w klubie Pawilon z solowymi recitalami wystapią Benedict Taylor oraz Dirk Serries.

Colin Webster – najlepszy alcista free jazzowego pokolenia Under 40 (kategoria do lat 40), być może nie tylko w Europie. W kategorii barytonu – klasyfikowany równie wysoko. W Dragonie zagra już po raz trzeci. A chciałoby się, by grał tu każdego tygodnia. Stylowy i wyrazisty w każdej konfiguracji personalnej, jakiej przychodzi mu grać, ale w duecie z Andrew Lisle’m, czy triem Kodian, osiągnął już poziom galaktyczny.

Witold Oleszak – Król Midas europejskiej muzyki improwizowanej. W kategorii najbardziej niedocenionego muzyka tej części świata nie ma już od dawna konkurencji. Na każdym Spontanicznym Festiwalu wchodzi w szranki free improv z nowopoznanymi muzykami, a efekty dźwiękowe tych batalii drastycznie burzą nasze zwyczajowe oczekiwania. Duety z Luisem Vicente i Vasco Trillą są tego najlepszym dowodem. Czekamy także na kolejne wyjątkowe „antyfonie”, czynione przez niego od lat z Rogerem Turnerem (choćby te z poprzedniej edycji Festiwalu).

Paweł Doskocz – błyskawicznie wyrasta z eksperymentującej sceny drones & electronics, choć wciąż kąsa w tym obszarze ciekawymi eksploracjami (Strętwa). Śmiało wkracza w świat prawdziwie wyzwolonego free improv. Na każdym festiwalu świetnie sprawdza się w ogniu perkusyjnych grzmotów i dronów. Na tegorocznej edycji świętować będziemy jego pierwsze wydawnictwo  w formacie niekasetowym – ekscytujący duet z Vasco Trillą wydany w Antenna Non Grata. Zadebiutuje także na gitarze akustycznej, w formacji Tonus.

Andrew Lisle – perkusja. W ważnych mediach jazzowych już dziś okrzyknięty jednym z największych talentów improwizowanej perkusji (kategorii - Under 30). Zagra w Dragonie dopiero po raz trzeci, choć mamy wrażenie, że znamy się od kilku pokoleń. W dorobku doskonałe płyty nie tylko z Websterem, czy Serriesem, ale także z brytyjskim gitarzystą i klarnecistą Alexem Wardem.

Benedict Taylor – Kolejne złote dziecko brytyjskiej muzyki improwizowanej. Klasycznie kształcony, lubi komponować, ale prawdziwym zwierzęciem scenicznym staje się w obliczu niczym nieskrępowanej improwizacji. Uwielbia solowe występy (!), świetnie także wpisuje się model minimalistycznej improwizacji Tonusa.

Dirk Serries – gitara elektryczna, gitara akustyczna. VidnaObmana i Fear Falls Burning wykute są już w skale historii gatunku zwanego dark-ambient. W obecnej dekadzie muzyk koncentruje się bardziej na swobodnej, ekspresyjnej improwizacji (m.in. Kodian Trio, czy składy z Johnem Dikemanem) oraz minimalistycznej, akustycznej improwizacji opartej o graficzne notacje (Tonus). Niemal wszystko publikuje w serii wydawniczej „A New Wave Of Jazz”.

CO? – 3. Spontaneous Music Festival: Ad Hoc Quartet / Benedict Taylor / Dirk Serries
KTO? – Ad Hoc Quartet: Colin Webster, Witold Oleszak, Paweł Doskocz, Andrew Lisle / Benedict Taylor / Dirk Serries
GDZIE? – Dragon Social Club / Klub Pawilon, Poznań
KIEDY? – 04/10/2019; 19:00/21:00

Tagi: